Bilans koronawirusa w Polsce. 17 zakażonych, niektórzy w stanie ciężkim. Prawie 500 osób w szpitalach

Minister zdrowia potwierdził w poniedziałek kolejne przypadki zakażonych koronawirusem - w Polsce jest ich już 17. Jak się okazuje jedną z nowych pacjentek jest 74-latka spokrewniona z mężczyzną, który w ciężkim stanie trafił do szpitala kilka dni wcześniej.
Zobacz wideo Czy maseczki chirurgiczne chronią przed koronawirusem?

Jak dotąd w Polsce potwierdzonych zostało 17 przypadków pacjentów zakażonych koronawirusem. 467 osób jest w szpitalach, 1014 jest objętych kwarantanną, a ponad siedem tysięcy objęto nadzorem epidemiologicznym.

Troje pacjentów w stanie ciężkim po zakażeniu koronawirusem. Rząd wprowadza nowy system ochrony na granicach

Wśród osób, u których w poniedziałek 9 marca stwierdzono koronawirusa, jest 74-latka przebywająca obecnie w szpitalu we Wrocławiu. Kobieta trafiła na oddział zakaźny z kwarantanny domowej. Pacjentka jest spokrewniona z 73-latkiem, który już wcześniej został zdiagnozowany na obecność wirusa. Obydwoje  są w stanie ciężkim. Starszy mężczyzna zaraził się koronawirusem najprawdopodobniej od swojego syna, który na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych i tam też jest leczony. 

Trzecia osoba, która również wymaga intensywnej opieki lekarskiej ma około 60 lat i jest leczona w szpitalu zakaźnym w Szczecinie. Kobieta w ostatnim czasie wróciła z Włoch, gdzie była na wakacjach razem z mężem. U mężczyzny również zdiagnozowano koronawirusa, jednak jego stan jest stabilny.

Dotychczas większość przypadków zakażeń koronawirusem to pacjenci, którzy wrócili do Polski z Niemiec, Włoch lub Wielkiej Brytanii. Z tego powodu rząd wprowadził nowy system obrony granic. Straż graniczna ma mierzyć temperaturę bezdotykowymi termometrami kierowcom, a potem też wszystkim pasażerom. Osoby z podwyższoną temperaturą zostaną odseparowane od innych. Później podejmowane będą następne czynności, które będą miały na celu wykluczyć nowe przypadki zakażeń.

Siedemnasty przypadek pojawił się w Poznaniu, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nim po południu. Zakażona pacjentka jest w ciężkim stanie. Jak poinformowano, kobieta jest w średnim wieku, nigdzie nie podróżowała, nie była zagranicą i nie miała kontaktu, która byłaby podejrzewana o zakażenie koronawirusem. 

Więcej o: