Koronawirus. W poniedziałek rozpoczną się kontrole sanitarne na polskich granicach

Od godziny 15 na przejściach granicznych z Niemcami i Czechami będą prowadzone kontrole sanitarne. Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że dodatkowe środki bezpieczeństwa zostaną wprowadzone na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki. Zgodnie z zapowiedzią rządu kontrole sanitarne obejmą też porty oraz pociągi PKP Intercity.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas konferencji prasowej, że od poniedziałku, od godz. 15, na granicy z Niemcami i Czechami będą prowadzone kontrole sanitarne. Mają one dotyczyć środków transportu, którymi podróżuje więcej niż osiem osób, a więc busów, autobusów i autokarów. 

- Podejmujemy kroki zapobiegawcze, by przyrost osób zakażonych był jak najwolniejszy. Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami, na głównych przejściach. Będą to cztery przejścia z Niemcami i jedno przejście z Czechami. Chcę podkreślić też, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne - stwierdził Morawiecki. 

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że kontrole sanitarne będą początkowo prowadzone na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki. Premier zapowiedział też, że kontrole sanitarne już wkrótce będą prowadzone w pociągach PKP Intercity oraz w portach (mają się zacząć w ciągu najbliższych dni). 

Przejścia graniczne objęte kontrolami sanitarnymiPrzejścia graniczne objęte kontrolami sanitarnymi Gazeta.pl

- Przygotowujemy się na duży przyrost osób zakażonych koronawirusem. Kluczowe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa przez osoby już zakażone. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących kwarantanny. Kolejny krok to badanie osób przybywających do Polski. Kontrola sanitarna będzie obejmowała mierzenie temperatury, ale również w jej ramach będzie wypełniany formularz lokalizacyjny, by wiedzieć, gdzie udają się osoby przekraczające granice - tłumaczył premier. 

Zobacz wideo Co grozi za złamanie nakazu kwarantanny domowej?

Szef MSWiA: Od wtorku kontrole również na granicach z Białorusią, Rosją i Ukrainą 

Podczas specjalnej konferencji prasowej poświęconej zagrożeniu koronawirusem głos zabrał też szef MSWiA Mariusz Kamiński. - Jako pierwsi w Europie wdrażamy kompleksowy system ochrony sanitarnej granic. Dziś o godz. 15 zostanie uruchomionych pięć kluczowych punktów - cztery na granicy z Niemcami i jeden na granicy z Czechami. Wybór tych, a nie innych punktów, nie jest przypadkowy. To miejsca, gdzie rejsowe autokary przekraczają polską granicę. Na przykład przez przejście w Gorzyczkach, na granicy z Czechami, przejeżdżają autokary powracające w Włoch - mówił Kamiński. 

- Zakres kontroli sanitarnych zostanie później rozszerzony na wszystkie najważniejsze przejścia na zachodniej i południowej granicy. Od wtorku wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone też na granicach zewnętrznych - czyli przejściach z Białorusią, Rosją i Ukrainą. W ciągu kilkudziesięciu godzin wszystkie granice polskie zostaną zabezpieczone - zapowiedział minister spraw wewnętrznych. - Chcemy objąć kontrolą wszystkie busy, autobusy i autokary. Na miejscu będzie obecny ambulans, który zapewni szybki transport do odpowiedniego szpitala - dodał Kamiński. 

Na przejściach granicznych z państwami spoza Unii Europejskiej dodatkowym procedurom będą poddawane również osoby podróżujące samochodami.

Jak będą wyglądały kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami?

Straż graniczna wyjaśnia, że proces ma być krótki - temperatura będzie mierzona bezdotykowymi termometrami najpierw kierowcy, a potem wszystkim pasażerom. Osoby z podwyższoną temperaturą zostaną odseparowane od innych, a następnie podjęte zostaną dodatkowe czynności, które mają wykluczyć rozprzestrzenianie się zakażeń koronawirusem.

W Polsce potwierdzono 16. przypadków zakażenia koronawirusem

W poniedziałek 9 marca w Polsce odnotowanych zostało 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Informację tę podał w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Cyfry rosną. Oczekujemy, że w Polsce przyrost będzie bardzo szybki. To wynika z działania wirusa. Z tego, że rozprzestrzenia się on wśród pacjentów. We wszystkich krajach wzrost w pierwszych dniach był bardzo gwałtowny - stwierdził minister zdrowia

Zobacz też:

Więcej o: