Ogłoszenie ws. koronawirusa skierowane do seniorów. "Chętnie zrobimy wam zakupy"

Na powikłania związane z koronawirusem najbardziej narażeni są seniorzy. W jednym z bloków zostało wywieszone ogłoszenie z propozycją pomocy starszym sąsiadom, którzy - ze względu na zagrożenie zakażeniem - nie chcą wychodzić z mieszkania.

W jednym z bloków zostało zamieszczone ogłoszenie, w którym mieszkańcy lokalu o numerze 77 zaproponowali pomoc swoim starszym sąsiadom. Komunikat zamieścił na swoim profilu jeden z użytkowników Twittera.

Drodzy sąsiedzi seniorzy! Jeśli w związku z koronawirusem wolicie nie wychodzić z domu, zapukajcie pod numer 77. Chętnie zrobimy wam zakupy lub pójdziemy do apteki

- czytamy w ogłoszeniu.

Na ciężkie powikłania związane z zakażeniem koronawirusem, które mogą prowadzić do śmierci, szczególnie narażone są osoby starsze i z obniżoną odpornością.

Apelujemy do osób starszych, by w miarę możliwości ograniczyły działalności w społeczeństwie, tzn. by unikały zgromadzeń publicznych i zachowały szczególną ostrożność

- powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Koronawirus w Polsce

W poniedziałek dyrektor szpitala w Raciborzu, Ryszard Rudnik potwierdził, że do placówki trafiły trzy nowe osoby, u których zdiagnozowano koronawirusa. Liczba pacjentów zakażonych wirusem w raciborskim szpitalu wzrosła do pięciu. Wszyscy pacjenci są w stanie stabilnym.

W Polsce dotychczas stwierdzono szesnaście przypadków zakażenia koronawirusem. Pacjenci przebywają w szpitalach w Warszawie, Raciborzu, Zielonej Górze, Ostródzie, Szczecinie, Krakowie i we Wrocławiu.

Przypominamy, że osoby, które w ostatnim czasie były w krajach, w których potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem i się źle czują, powinny zostać w domu i zadzwonić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Można się również zgłosić do szpitala zakaźnego, jednak należy zadbać o to, aby nikogo po drodze nie zakazić. PIS może także wezwać specjalny zespół, który przewiezie pacjenta z podejrzeniem zakażenia do wyspecjalizowanej placówki.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię. Pod numerem 800-190-590 możemy uzyskać wszelkie niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj także: