Koronawirus. W Polsce stwierdzono dotychczas 11 przypadków. Co wiadomo o zakażonych?

11 przypadków - tyle przypadków wystąpienia koronawirusa stwierdzono dotychczas w Polsce. Tylko w niedzielę Ministerstwo Zdrowia informowało o pięciu nowych przypadkach. W większości są to osoby, które przyleciały do kraju z zagranicy.

W niedzielę wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech nowych przypadkach wystąpienia koronawirusa w Polsce. To kobieta z województwa śląskiego i mężczyźni z woj. dolnośląskiego oraz mazowieckiego. Trafili do szpitali w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie.

Pacjentka z Raciborza przebywała pod kwarantanną i prosto z niej trafiła do szpitala. Pacjent z Wrocławia to starszy mężczyzna, jest w ciężkim stanie. Zakaził się od swojego krewnego, który przyjechał ze Stanów Zjednoczonych (zakażony krewny jest leczony za granicą). Z kolei pacjent z Warszawy to młody mężczyzna, który wrócił ostatnio samolotem z Włoch.

W godzinach popołudniowych informowano natomiast o dwóch przypadkach: o mężczyźnie w województwie śląskim oraz o kobiecie w województwie mazowieckim, którzy znaleźli się w szpitalach w Warszawie oraz w Raciborzu. Jak podał resort zdrowia, pacjenci są osobami w sile wieku, oboje są w w stanie dobrym. Kobieta jest Hiszpanką, przyleciała do Polski z Niemiec. Mężczyzna przyjechał autokarem z Włoch.

Miasta, w których leczeni są pacjenci ze stwierdzonym koronawirusemMiasta, w których leczeni są pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem Google Maps

Koronawirus w Polsce

O pierwszym przypadku wystąpienia koronawirusa w Polsce minister zdrowia poinformował w środę. To 66-letni mężczyzna, mieszkaniec województwa lubuskiego, który przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. Trafił do szpitala w Zielonej Górze.

W piątek doniesiono o czterech kolejnych przypadkach. Wśród nich znalazła się 43-letnia kobieta, która podróżowała autokarem z Niemiec. Jechał nim również pierwszy w Polsce pacjent z koronawirusem.  Kobieta trafiła do szpitala w Ostródzie. Do szpitala w Szczecinie natomiast skierowano dwoje pacjentów - parę po 60. roku życia - którzy wrócili z Włoch. W szpitalu we Wrocławiu przebywa z kolei 26-letni mężczyzna, który przyleciał z Wielkiej Brytanii.

W sobotę potwierdzono, że w szpitalu w Ostródzie znajduje się kolejny pacjent z koronawirusem, to również osoba, która jechała autokarem z Niemiec z tzw. "pacjentem zero". Pacjent był wcześniej poddany kwarantannie.

Zobacz wideo Praca zdalna z powodu koronawirusa? Sejm przegłosował nowe przepisy

Koronawirus. Przypadków może być więcej

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w niedzielę w TVP Info, że przypadków koronawirusa w Polsce może być niebawem "zdecydowanie więcej" niż obecnie. Dodał, że państwo jest przygotowane na "najgorszy scenariusz".

Wiceminister Kraska apelował też do osób objętych kwarantanną, by jej bezwzględnie przestrzegały. Zwrócił uwagę na to, że w Europie Zachodniej wiele przypadków choroby miało związek z nieprzestrzeganiem kwarantanny. - Bądźmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za swoich sąsiadów, swoje rodziny - apelował wiceminister.

Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia, w związku z koronawirusem w całej Polsce 168 osób jest hospitalizowanych, 932 są poddane kwarantannie domowej, a 7122 objęto nadzorem epidemiologicznym.

Koronawirus. Czytaj także:

*** W poniedziałek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie Łukasz Szumowski. Masz pytanie na temat koronawirusa, które chciałabyś/chciałbyś zadać ministrowi zdrowia? Prześlij je na maila: redakcjagazetapl@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (16)
Koronawirus. W Polsce stwierdzono dotychczas 11 przypadków. Co wiadomo o zakażonych?
Zaloguj się
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 8 razy 4

  No i po co raportujecie te przypadki? W przyszłym tygodniu będzie kilkadziesiąt, a za trzy tygodnie kilkaset. W Polsce wirus będzie mieć używanie, jak nigdzie w Europie. Bagatelizowanie i ciemnota. Już weźmy chociaż łażenie do kościoła i maczanie łap w wodzie „poświęconej” glutami z nosa każdego z wiernych. Prawdopodobnie nie odbędą się też wybory prezydenckie. Do maja będzie tyle chorych, że nikt nie będzie się przejmować wyborami.

 • asyaba

  Oceniono 2 razy 2

  Co ma do powiedzenia w tej sprawie polski episkopat? Czy dla nich kasa i datki z tacy są ponad wszystko?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Na razie wirus
  ...z ziemi włoskiej do Polski...
  Ale jest nadzieja, że ...
  ... z ziemi polskiej do Wolski!
  (Na Nowogrodzką "narpiew")

 • ptysiek

  Oceniono 5 razy 1

  Wirusie kochany ulokuj się na nowogrodzkiej ,tam będziesz się miał dobrze i przyniesiesz trochę pożytku

 • mjuhbun

  Oceniono 6 razy 0

  Kupiłem wycieczkę więc jadę mimo że koronawirus szaleje i co najwyżej się zarażę i zarażę innych.

 • soldadura104

  Oceniono 2 razy -2

  Łuk spawaalniczy TIG tworzy ozon i zabija kornowirusa.

 • saves

  Oceniono 11 razy -3

  39 stopni gorączki? To żaden problem by w Polsce iść do pracy. Zwłaszcza że szef firmy "Januszeximp" zaraz będzie wściekły wydzwaniał i groził, że nie zapłaci tej fortuny w wysokości 1800zł.

 • kat_na_lemingi

  Oceniono 14 razy -12

  Czy ta kobieta z Warszawy to Kidawa?

  Babcia Kidawa miała ogłosić na Konwencji, że jako pierwsza w POlsce złapała koronowirusa ku chwale lemingów ;)

  Ale PIS przykrył konwencje platfusów i dupa blada z rekordu :(

  bABCIA kIDAWA MIALA NA KONWENCJI OGLOSIC, ŻE JAKO PIERWSZA W poLSCE ZLAPAŁA KORONOWIRUSA KU CHWALE lEMINGÓW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX