Ministerstwo Zdrowia: trzy nowe przypadki koronawirusa. Pacjenci to kobieta i dwaj mężczyźni

"Mamy 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusa, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie" - informuje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech nowych przypadkach wystąpienia koronawirusa w Polsce. "Wyniki dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie" - informuje na Twitterze resort.

"Pacjentka to osoba w sile wieku, która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie na hospitalizacji za granicą" - dodaje Ministerstwo Zdrowia. Pacjent z Warszawy to "osoba młoda, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch".

Służby sanitarno-epidemiologiczne lokalizują już osoby, które kontaktowały się z pacjentami i poddają je kwarantannie - podkreśla resort.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP cytowana przez portal Interia.pl rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka, starszy pacjent ma ponad 70 lat, jest w ciężkim stanie. Wirusem zakaził się od bliskich, którzy przyjechali ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Koronawirus w Polsce

Dotychczas w Polsce stwierdzono łącznie jedenaście przypadków zakażenia koronawirusem. Pacjenci przebywają w szpitalach w Warszawie, Raciborzu, Zielonej Górze, Ostródzie, Szczecinie i we Wrocławiu.

Główny Inspektor Sanitarny w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych, w których bierze udział więcej niż tysiąc osób. Chodzi o wydarzenia organizowane w pomieszczeniach zamkniętych.

Wcześniej GIS zalecał odwoływanie imprez masowych z udziałem dużej grupy cudzoziemców z krajów najbardziej narażonych na koronawirus - jak Włochy. Ze względów bezpieczeństwa zalecał także przekładanie wydarzeń, w których bierze udział duża liczba pracowników służby zdrowia.

Koronawirus. Czytaj także:

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO >>>

Jak niebezpieczny jest koronawirus? W 80 proc. przypadków choroba ma łagodny przebieg >>>

Po czym poznać, że masz koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia publikuje przydatną grafikę >>>

*** W poniedziałek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie Łukasz Szumowski. Masz pytanie na temat koronawirusa, które chciałabyś/chciałbyś zadać ministrowi zdrowia? Prześlij je na maila: redakcjagazetapl@agora.pl.

Więcej o: