Jest rekord 28. finału WOŚP. Zebrano 186 milionów zł. Owsiak zaapelował do Dudy: To jest cząstka!

Jurek Owsiak ogłosił, że podczas 28. finału WOŚP zebrano ponad 186 milionów złotych. To o 10 milionów więcej, niż rok wcześniej. - Nie byłbym sobą, gdybym w tym miejscu nie powiedział, że dwa miliardy złotych przekazanych na telewizję państwową wobec tych 186 milionów złotych, które zebraliśmy podczas finału, to jest mała cząstka - powiedział Owsiak, odnosząc się do decyzji Andrzeja Dudy ws. 2 mld zł dla TVP.

W niedzielę 8 marca Jurek Owsiak ogłosił na konferencji prasowej wynik 28. finału Wielkiej orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 12 stycznia pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej".

28. finał WOŚP. Padł kolejny rekord, udało się zebrać ponad 186 milionów złotych

Owsiak poinformował, że podczas tegorocznego finału padł kolejny rekord - udało się zebrać łącznie 186 133 610 złotych i 66 groszy. To o ponad 10 milionów więcej, niż przed rokiem. 

- Tego nie da się wymazać. To jest ogromna suma. Suma, za którą teraz będziemy mogli kupić sprzęt medyczny, nad którym już się zastanawiamy - mówił szef WOŚP podczas konferencji prasowej. Odniósł się także do decyzji Andrzeja Dudy, który podpisał ustawę przekazującą ponad 2 miliardy złotych na Telewizję Publiczną i Polskie Radio.

Nie byłbym sobą, gdybym w tym miejscu nie powiedział, że dwa miliardy złotych przekazanych na telewizję państwową wobec tych 186 milionów złotych, które zebraliśmy podczas finału, to jest cząstka, to jest mała cząstka, to jest niecałe dziesięć procent! Dziesięć procent z tych dwóch miliardów, które będą wydane w ciągu roku. Telewizja nie leczy. Nie znam takiej telewizji na świecie, że telewizja leczy. Telewizja ma nas bawić, informować (...) Leczą lekarze w szpitalu

- mówił Owsiak.

Panie prezydencie, jako obywatel tego kraju nie zgadzam się z tym, co pan zrobił. Mam prośbę do wszystkich Polaków. Wejdźcie na mojego Facebooka w tym momencie, bo mam do Was pytanie krótkie - jeśli nie zgadzacie się z tą decyzją dwóch miliardów, to wystarczy kliknąć. Jeżeli zbierzemy milion takich kliknięć, to będziemy mieli prawo w Polsce mówić o tym, że te dwa miliardy zostały niesłusznie i niezgodne z wolą narodu przeznaczone na telewizję państwową

- dodał.

- Jak nie zabierać głosu, moi drodzy? 42 procent Polaków mówi, że pogorszyła się opieka zdrowotna w Polsce. więc pytam was jeszcze raz, czy dwa miliardy na jeden rok mają prawo pójść na telewizję państwową? Miliard trzysta milionów to jest suma zebrana w ciągu 28 lat przez WOŚP! - powiedział Owsiak.

Szef WOŚP podczas ogłaszania wyników miał na sobie koszulkę z ocenzurowanym serduszkiem fundacji i podpisem: "Tego nie da się wymazać". Z zebranych podczas 28. finału  środków zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt medyczny, który zostanie przekazany szpitalom dziecięcym w Polsce.

Zobacz wideo Andrzej Duda o podpisaniu ustawy ws. przekazania 2 mld zł na media publiczne
Więcej o: