Andrzej Duda ogłosił powstanie Funduszu Zdrowia. Padło pytanie o 2 mld zł dla TVP. "To jest po prostu kłamstwo"

Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli, że wkrótce rozpoczną się prace nad wspierającym między innymi leczenie onkologiczne Funduszem Medycznym. Na konferencji Duda został również zapytany o podpisanie ustawy, na mocy której media publiczne otrzymają dodatkowe 2 mld złotych z budżetu.

Fundusz Medyczny będzie dodatkowym, obok nakładów na Narodowy Fundusz Zdrowia, źródłem finansowania ochrony zdrowia o budżecie w wysokości 2,75 miliarda zł. Środki na Fundusz Medyczny mają pochodzić z budżetu państwa.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w 2015 r. globalna kwota na ochronę zdrowia to było 77 mld zł, w tym roku mówimy, że przewidziane są 104 mld zł, ale jeżeli do tego dodamy jeszcze te prawie 3 mld zł tego dodatkowego Funduszu Medycznego, to mamy prawie 107 mld zł na walkę o zdrowie i życie Polaków

- mówił podczas konferencji prezydent.

Fundusz ma wspierać leczenie onkologiczne, a także leczenie dzieci z chorobami rzadkimi. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że środki częściowo będą także przeznaczone na profilaktykę zdrowotną oraz niezbędne inwestycje medyczne.

Nie mam co do tego wątpliwości, że takie działanie jest też działaniem oczekiwanym przez rodziców, których dzieci zapadły na choroby onkologiczne czy też choroby rzadkie

- zapewnił Andrzej Duda.

Pieniądze na leczenie onkologii trafiły do TVP? Andrzej Duda: "To kłamstwo"

W czasie konferencji prezydent odniósł się też do kwestii podpisanej przez niego w piątek ustawy o finansowania mediów publicznych, na mocy której otrzymają one 2 miliardy złotych z budżetu państwa. Przypomnijmy, że opozycja oraz większość senacka domagała się, aby pieniądze te zamiast do publicznej telewizji i radia trafiły do szpitali zajmujących się leczeniem onkologicznym.

Andrzej Duda został zapytany przez jednego z dziennikarzy, czy przed podpisaniem tej ustawy usłyszał od jakiegoś lekarza, że polska onkologia "obędzie się bez tych 2 miliardów złotych".

Nikt mi nie powiedział wprost, że te pieniądze są niepotrzebne. Natomiast wielu lekarzy przyznawało, że ten argument to demagogia, ponieważ finansowanie onkologii w polskich szpitalach jest obecne

- podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył również, że sugestie jakoby pieniądze przekazane TVP zostały w jakikolwiek sposób odebrane polskiej onkologii, są niezgodne z rzeczywistością. "To jest po prostu kłamstwo. Nic takiego nie miało miejsca" - zaznaczył.

Odbyłem wiele konsultacji przed podpisaniem tej ustawy. Natomiast przyznaję, że konsultacje onkologiczne nie były tu konsultacjami podstawowymi. Podstawowy dotyczyły funkcjonowania mediów publicznych

- dodał Andrzej Duda.

Rekompensata dla TVP z problemami po geście Lichockiej

W piątek w nocy Andrzej Duda podczas briefingu poinformował, że podpisze ustawę przyznającą mediom publicznym prawie dwa miliardy złotych.

Sprawę potraktowałem od samego początku bardzo poważnie. (...) Nie miałem żadnych wątpliwości, że pieniądze do ich funkcjonowania są niezbędne

- powiedział prezydent. Jak dodał, spotkał się z przedstawicielami mediów publicznych, aby zadać im pytania na temat gospodarowania finansami.

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy kończy kilkutygodniową niepewność wokół rekompensaty dla mediów publicznych za utracone wpływy abonamentowe. Sejm najpierw przyjął ustawę, która gwarantuje 1,95 mld złotych TVP i Polskiemu Radiu. Później odrzucił ją Senat, a Sejm odrzucił senacką uchwałę, ale sprawa skomplikowała się przez posłankę PiS Joannę Lichocką.

Już w trakcie prac nad ustawą opozycja podnosiła, że wspomniane 2 miliardy lepiej przeznaczyć na polską onkologię. Gdy trwało czytanie ustawy, a Lichocka (posłanka sprawozdawczyni) zeszła z mównicy, pokazała w kierunku opozycji obraźliwy gest - środkowy palec. Zachowanie Lichockiej wywołało falę oburzenia, a posłowie opozycji argumentowali, że PiS właśnie w taki sposób odnosi się do osób z nowotworami i woli przekazywać pieniądze na media publiczne, a nie na chorych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (671)
Prezydent ogłosił powstanie Funduszu Zdrowia. Padło pytanie o 2 mld zł dla TVP. "To jest po prostu kłamstwo"
Zaloguj się
 • kuba161048

  Oceniono 145 razy 125

  Złodzieje obiecają teraz wszystko co tylko chcecie ale warto iść do sklepu po podstawowe produkty to zobaczycie jak wyglądają ich obietnice.
  Banda oszustów i złodziei .

 • krynolinka

  Oceniono 131 razy 109

  Jeszcze chwila i cała Polska to będzie jeden wielki fundusz. Z naszych podatków i składek.

 • agafia7644

  Oceniono 115 razy 99

  Poproszę o nazwiska onkologów ,który powiedzieli PAD, że "są" pieniądze na onkologię w szpitalach . Może niech szpitale , gdzie pracują Ci onkolodzy , pokażą , że niczego ludziom chorym na raka, nie brakuje.

 • jael53

  Oceniono 84 razy 80

  Ten pan podpisał wydatek nie na 2, ale na 10 mld dla szczujni. Bo podpisał finansowanie jej na najbliższe 5 lat.

 • serenita123

  Oceniono 75 razy 71

  załgany gość.
  Kosztem umierających na raka - sfinansował swoją kampanię wyborczą

 • szary-petent

  Oceniono 79 razy 69

  Fundusz tu, fundusz tam. A skąd pieniądze na te wszystkie fundusze? Podatniku sięgaj głębiej do kieszeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX