Koronawirus w Polsce. Specustawa dotycząca walki z epidemią weszła w życie

W niedzielę w życie weszła ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Dzień wcześniej dokument podpisał prezydent Andrzej Duda.

Specustawa dotycząca koronawirusa w sobotę po godzinie 12 została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Stało się to po podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z przewidzianymi terminami, przepisy, o których mowa w specustawie, obowiązują od niedzieli.

Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach ustawa umożliwi działanie dyrektorom szpitali, starostom, wszystkim tym, którzy za szpitale odpowiadają, byśmy mogli działać jeszcze szybciej i jeszcze bardziej doraźnie mogli szybko i sprawnie działać, w przypadki, gdyby stwierdzono u nas kolejne przypadki koronawirusa

- podkreślił Andrzej Duda podczas sobotniej konferencji.

Koronawirus. Specustawa dotycząca walki z epidemią weszła w życie

Celem dokumentu jest dostosowanie przepisów prawnych, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przyjęta przez obie izby parlamentu specustawa przewiduje m.in., że osoby chore  albo podejrzane o zakażenie koronawirusem mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji

Ponadto, pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej. Dotychczas mógł to zrobić tylko za zgodą pracownika. Ustawa zakłada również, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły, możliwe jest przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?
Więcej o: