Koronawirus w Polsce. Specustawa dotycząca walki z epidemią weszła w życie

W niedzielę w życie weszła ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Dzień wcześniej dokument podpisał prezydent Andrzej Duda.

Specustawa dotycząca koronawirusa w sobotę po godzinie 12 została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Stało się to po podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z przewidzianymi terminami, przepisy, o których mowa w specustawie, obowiązują od niedzieli.

Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach ustawa umożliwi działanie dyrektorom szpitali, starostom, wszystkim tym, którzy za szpitale odpowiadają, byśmy mogli działać jeszcze szybciej i jeszcze bardziej doraźnie mogli szybko i sprawnie działać, w przypadki, gdyby stwierdzono u nas kolejne przypadki koronawirusa

- podkreślił Andrzej Duda podczas sobotniej konferencji.

Koronawirus. Specustawa dotycząca walki z epidemią weszła w życie

Celem dokumentu jest dostosowanie przepisów prawnych, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przyjęta przez obie izby parlamentu specustawa przewiduje m.in., że osoby chore  albo podejrzane o zakażenie koronawirusem mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji

Ponadto, pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej. Dotychczas mógł to zrobić tylko za zgodą pracownika. Ustawa zakłada również, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły, możliwe jest przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?
Więcej o:
Komentarze (69)
Koronawirus w Polsce. Specustawa dotycząca walki z epidemią weszła w życie
Zaloguj się
 • Jerzy

  Oceniono 20 razy 10

  Dla mnie najważniejsze że z tego powodu odwołają może nareszcie te zasrane maratony biegaczy i kolarzy w getrach blokujące miasta. Biegać to do lasu!!!

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 10

  Piękna ustawa. Samorządy dostaną w kuper bardziej niż przy oświatowej. Obowiązki i wykonywanie rozkazów rządu. Pewnie bez wsparcia finansowego. Śmietankę spije PiS, wszelkie niedociągnięcia pójdą na konto opozycji. Tradycji stanie się zadość.

 • zd46

  Oceniono 17 razy 9

  Rząd przy pomocy "specustawy wirusowej", przenosi odpowiedzialnośćz siebie na samorządy bez przeniesienia środków a tym samym uprawia zawody: "wyciągania ch... z wody". Biorą na przeczekanie i nadejście efektów, niekonstytucyjnego "witkowego "zawierzenia niebu" za pośrednictwem mnichów częstochowskich? Mamy "załatwiony cud" i na Polskę ma spaść "DESZCZ MILIARDÓW", skad? Z nałożenia "KAGAŃCA" polskim przedsiębiorcom, z kieszeni Polaków i to z pominięciem "konstytcyjnych zapisów". A.Duda, starym zwyczajem podpisał wchodząc w swoje "rozdeptane gumofilce", ale nie podali miejsca podpisu.

 • stachkaz1947

  Oceniono 12 razy 6

  WŁOCHY zamykają całe REGIONY KRAJU a my zapraszamy 20 000 specjalistów od obrony USA i NATO na manewry.
  Ale za to mamy ELEGANCKĄ SPEC-USTAWĘ i ogromne zasoby wody ŚWIĘCONEJ.
  Nam żaden WIRUS nie straszny.

 • zd46

  Oceniono 14 razy 6

  Specustawa bedzie działała, jak "specnaz". Chorych nie wyleczy a zdrowych pokona przy pomocy cyrkowych sztuczek i bezmyslnego zabawiania się postanowieniami Konstytucji RP oraz zasadami prawa.

 • next-mcgyver2

  Oceniono 10 razy 4

  Niedługo będzie specustawa, że w związku z zagrożeniem koronawirusem przekłada się do odwołania organizację wyborów prezydenckich. Rolę prezydenta na ten czas przejmuje druga osoba w Państwie czyli Marszałek Sejmu Witek. I co z tym zrobicie?

 • swru

  Oceniono 9 razy 3

  No to pisuary będą mogli inwigilować ludzi już oficjalnie, podobnie pod pozorem koronawirusa wsadzać do więzień opozycję. Konstytucję też już będzie można łamać bez białych rękawiczek. Pisuarom korona wirus na rękę. Można napychać portfele pisiorom. Właśnie bez żadnego przetargu ładują kasę pisim firmom choćby na testy na koronawirusa

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 17 razy 3

  W zeszłym roku z powodu wirusa grypy zmarło ponad 140 osób, a w lutym tego roku 23 osoby. Jakoś nie słyszałem by Adrian dostał telefon z KC na Nowogrodzkiej z rozkazem podpisania specustawy z tego powodu.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 9 razy 3

  Jest pewna prawidłowość, że rządzący w okresie różnych klęsk po czymś takim w wyborach mają w plecy. Ostani przykład w 1997 rok powódż i porażka SLD. Tak będzie też z PISem. Nie zazdroszczę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX