WO同 przenosi og這szenie wyniku 28. fina逝 ze Szczecina do Warszawy. Powodem koronawirus

Niedzielne og這szenie wyniku 28. fina逝 Wielkiej Orkiestry 安i徠ecznej Pomocy nie odb璠zie si w Szczecinie, jak planowano, ale w Warszawie. Jak t逝maczy fundacja, powodem s zdiagnozowane w Szczecinie dwa przypadki zaka瞠nia koronawirusem oraz "og鏊ne zagro瞠nie epidemiologiczne".

W niedzielę o godz. 12 w siedzibie fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Warszawie zostanie ogłoszony wynik 28. finału, który odbył się 12 stycznia. Przypomnijmy: zadeklarowana w dniu finału kwota wyniosła ponad 115,3 mln zł, lider WOŚP Jerzy Owsiak zaprezentuje w niedzielę już dane ostateczne.

Pierwotnie ogłoszenie wyniku miało odbyć się w Szczecinie, fundacja niemal w ostatniej chwili zdecydowała się na przeniesienie konferencji.

"Dwa przypadki zarażeń koronawirusem, które zdiagnozowano w tym mieście, oraz ogólne zagrożenie epidemiologiczne skłoniły nas do zmiany formuły i miejsca wydarzenia" - czytamy w komunikacie WOŚP.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Koronawirus w Polsce

W Polsce zdiagnozowano dotychczas w sumie sześć przypadków koronawirusa. Jeden w Zielonej Górze, jeden we Wrocławiu oraz dwa w Szczecinie i dwa w województwie warmińsko-mazurskim. Na całym świecie stwierdzono ponad 102 tys. przypadki zachorowań, zmarło niemal 3,5 tys. osób.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Osób podróżującym po krajach dotkniętych epidemią GIS zaleca m.in.: unikanie miejsc publicznych, bezwzględne unikanie kontaktu z chorymi oraz kontaktu ze zwierzętami. Osoby powracające z krajów dotkniętych epidemią koronawirusa w przypadku zaobserwowania u siebie: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem powinny bezzwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego.

GIS przypomina, że koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. W związku z tym należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Koronawirus. Czytaj także:

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO >>>

Jak niebezpieczny jest koronawirus? W 80 proc. przypadków choroba ma łagodny przebieg >>>

Po czym poznać, że masz koronawirusa? Ministerstwo zdrowia publikuje przydatną grafikę >>>

*** W poniedziałek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie Łukasz Szumowski. Masz  pytanie na temat koronawirusa, które chciałabyś/chciałbyś zadać ministrowi zdrowia? Prześlij je na maila: redakcjagazetapl@agora.pl.

Wi璚ej o: