Minister zdrowia: Mamy kolejny, szósty przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

- Mamy kolejny pozytywny wynik zakażenia koronawirusem w Polsce - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej. Chodzi o pacjenta z Ostródy, który podróżował autokarem z pierwszym mężczyzną, który zakaził się patogenem. Tym samym jest to szósty przypadek zakażenia w Polsce i drugi w samej Ostródzie.

Minister Łukasz Szumowski poinformował na sobotniej konferencji prasowej, że szósty przypadek koronawirusa w Polsce został potwierdzony w Ostródzie. Zakażony pacjent to osoba podróżująca autokarem z pacjentem "zero", który jechał autokarem z Niemiec do Polski i obecnie przebywa w szpitalu zakaźnym w Zielonej Górze. Jej stan jest dobry. To drugi przypadek z Ostródy - w piątek poinformowano, że koronawirusem zakaziła się 46-letnia kobieta, która również siedziała w autokarze blisko zakażonego pacjenta "zero".

- Na dzień dzisiejszy dane są takie, że mamy 128 hospitalizacji, ponad 1300 osób w kwarantannie i ponad 6 tysięcy osób objętych nadzorem sanitarnym - powiedział Szumowski.

Koronawirus w Polsce. Jest sześciu zakażonych

Wojewoda warmińsko-mazurski poinformował, że szósty pacjent, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, nie jest obywatelem Polski. 

 - Wynik dodatni potwierdził zakażenie. Nasze działania sprowadzają się w tej chwili m.in. do zidentyfikowania osób, które miały kontakt z tym pacjentem - powiedział.

Obecnie w Polsce potwierdzono sześć przypadków zakażenia koronawirusem. Pacjent "zero" to 65-letniego mieszkaniec województwa lubuskiego, który przebywa w Zielonej Górze. Dwie osoby zakażone przebywają w szpitalu w Ostródzie. We wrocławskim szpitalu jest hospitalizowany 26-letni mężczyzna, który przyleciał do Polski z Wielkiej Brytanii, a dwie osoby z pozytywnym testem na koronawirusa przebywają w szpitalu w Szczecinie (niedawno wróciły z Włoch).

*** W poniedziałek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie Łukasz Szumowski. Masz do ministra zdrowia pytanie na temat koronawirusa, które może zostać mu zadane w naszym studiu? Prześlij je na maila: redakcjagazetapl@agora.pl.

Więcej o: