26-latek z koronawirusem podróżował Ryanairem, 46-latka - autobusem z "pacjentem zero". Nowe informacje o zakażonych

Dwoje pacjentów w Szczecinie oraz po jednym w Ostródzie, Zielonej Górze i Wrocławiu - to najnowszy bilans zakażenia koronawirusem w Polsce. Lekarze z tych miast przekazali, jak czują się pacjenci, poznaliśmy też informacje na temat ich ostatnich podróży. Ci ze Szczecina wrócili z północy Włoch, z kolei 26-latek z Wrocławia do Polski dotarł w środę z Wielkiej Brytanii - podróżował liniami Ryanair. Natomiast 46-latka z Ostródy podróżowała autobusem z polskim "pacjentem zero".

Na konferencji prasowej przedstawiciele szpitala w Szczecinie, w którym przebywają dwie zakażone koronawirusem osoby, podsumowali, jak wygląda na ten moment sytuacja w placówce. Jak mówili, w ciągu pół godziny od potwierdzenia wystąpienia koronawirusa zebrał się wojewódzki sztab kryzysowy w tej sprawie.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Dwoje zakażonych w Szczecinie. Byli objęci kwarantanną

Obecnie trwa ustalanie, z którymi osobami w ostatnim czasie mieli kontakt zakażeni. Dwoje pacjentów z koronawirusem niedawno wrócili z północnych Włoch, sami zgłosili się do służb medycznych, zostali objęci kwarantanną domową. Gdy poczuli się gorzej - przyjechała po nich zabezpieczona karetka, która przetransportowała ich do szpitala. Zaznaczono również, że osoby, które miały bliski kontakt ze wspomnianymi pacjentami zostały objęte kwarantanną, ale czują się dobrze.

Czytaj więcej: Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Dr Domagała-Dobrzecka, poinformowała, że pacjenci są leczeni "zgodnie z aktualnymi standardami", czyli leczeniem objawowym, podawany jest im też osłonowo antybiotyk. - Przewidujemy ich dalszy pobyt i obserwacje do kolejnych badań, zobaczymy co wtedy - padło na konferencji. Wiek pacjentów określiła jako "średni". Podczas konferencji przedstawiciele szpitala zastrzegali, że nie przekażą informacji, które pozwoliłyby na zidentyfikowanie pacjentów.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Jakie są objawy? Jak leczy się chorobę COVID-19?

Koronawirus w Polsce. Pacjent z Wrocławia przyleciał do Polski liniami Ryanair w środę

W piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że w Polsce odnotowano cztery nowe zakażenia koronawirusem. Poza dwoma pacjentami w Szczecinie jest jeszcze dwoje: w szpitalach w Ostródzie i Wrocławiu. Mężczyzna, u którego jako pierwszego potwierdzono koronawirusa, jest w szpitalu w Zielonej Górze.

Pojawiły się też informacje o pacjencie z Wrocławia. 26-latek przyleciał do Polski w środę z Wielkiej Brytanii, podróżował liniami Ryanair. Rzeczniczka wrocławskiego szpitala w rozmowie z wrocławską "Gazetą Wyborczą" przekazała:

To 26-letni mężczyzna, który przyleciał z Wielkiej Brytanii. Chory sam zgłosił się do nas. Jest na oddziale od dwóch dni. Miał wysoką gorączkę i inne objawy zakażenia koronawirusem. Obecnie czuje się bardzo dobrze.

Zakażona 43-latka w Ostródzie. Podróżowała z pierwszym zakażonym autobusem

Ordynator oddziału chorób zakaźnych szpitala w Ostródzie Piotr Kocbach powiedział, że osoba zakażona koronawirusem jest w stanie dobrym. Dodał, że jest to 43-letnia kobieta, która podróżowała autokarem z mężczyzną, u którego koronawirusa potwierdzono w środę, a przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

Czytaj więcej: Marszałek Grodzki o przyjęciu specustawy dot. koronawirusa. "Będziemy patrzeć rządowi na ręce"

- Siedziała rzeczywiście bardzo blisko tego pacjenta. Pacjentka jest w stanie dobrym, została przeniesiona z oddziału kwarantanny, po kilku godzinach pobytu z powodu gorączki do nas do oddziału. Pacjentka trafiła do nas bez objawów, została skierowana przez służby sanitarne stacji sanitarno-epidemiologicznej z kontaktu z autobusu. Miała kontakt z własną rodziną, tylko z rodzicami, te osoby są już poddane kwarantannie - wyjaśnił. Doktor Piotr Kocbach dodał, że stan kobiety jest stabilny, już nie gorączkuje i, o ile stan się nie pogorszy, pacjentka wyjdzie ze szpitala po czternastu dniach

Więcej o: