Koronawirus w Polsce. Senat przyjął specustawę dotyczącą walki z koronawirusem

Senat przyjął bez poprawek specustawę dotyczącą walki z koronawirusem. Regulację w kształcie przyjętym przez posłów poparło 74 senatorów, żaden nie był przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pojawienie się czterech nowych przypadków zakażenia się koronawirusem w Polsce. Dwie zainfekowane osoby przebywają w Szczecinie, jedna we Wrocławiu, a kolejna w Ostródzie. - Nie mamy pacjentów, u których występowałoby zagrożenie życia - uspokajał szef resortu zdrowia podczas niedawno zakończonej konferencji prasowej. 

Cały czas rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa w Polsce wymaga specjalnych działań ze strony rządzących. W związku z tym Senat RP przyjął w piątek 6 marca specustawę dotyczącą walki z koronawirusem. 

Koronawirus w Polsce. Senat przyjął specustawę dotyczącą walki z koronawirusem 

Celem specustawy jest dostosowanie przepisów prawnych, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przyjęta przez obie izby parlamentu specustawa ws. koronawirusa przewiduje m.in., że osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na nią mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji. Ponadto, pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej. Zgodnie z obowiązującym kodeks pracy dotychczas mógł to zrobić tylko za zgodną pracownika. Ustawa zakłada również, w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły, możliwość przyznania dodatkowego zasiłku opiekuńczego - nie dłuższego niż czternastodniowy.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Przyjęcie specustawy przez obie izby nie oznacza, że obowiązuje ona już teraz. Zgodnie z obowiązującym prawem trafi ona teraz na biurko prezydenta RP. Mocy prawnej nabierze dopiero po podpisaniu jej przez Andrzeja Dudę. 

Więcej o: