Prezydentowi zostały godziny na ogłoszenie decyzji ws. miliardów dla TVP

Piątek to ostatni dzień dla prezydenta, by zdecydował co dalej z miliardami dla TVP. Pierwsze doniesienia mówiły o tym, że Andrzej Duda ogłosi swoją decyzję w Szczytnie, teraz wszystko wskazuje na to, że dopiero późnym wieczorem dowiemy się, czy media publiczne otrzymają wielką rekompensatę.

W piątek 6 marca mija dokładnie 21 dni, które zgodnie z Konstytucją ma prezydent na podpisanie ustawy. Andrzej Duda musi więc dzisiaj ogłosić, jaką decyzję podjął w sprawie rekompensaty dla mediów publicznych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą do TVP i Polskiego Radia ma trafić blisko dwa miliardy złotych (1,95 mld zł).

Czytaj więcej: Duda poirytowany "Wiadomościami". TVP próbuje odkupić winę za "ogrzewanie" Pauliny Kosiniak-Kamysz

Trwająca kampania prezydencka i kontrowersje z sejmowego głosowania (gdy decydowano o pieniądzach dla TVP posłanka PiS Joanna Lichocka pokazała opozycji obraźliwy gest) sprawiły, że media zaczęły spekulować, czy Andrzej Duda przypadkiem nie zawetuje tej ustawy. Zwłaszcza że opozycja apelowała o przekazanie tych pieniędzy na onkologię, a nie TVP.

Zobacz wideo Czy prezydent zawetuje ustawę o 2 mld dla mediów publicznych?

Co z pieniędzmi dla TVP? Prezydent w Szczytnie milczał, ostatnia szansa - Pisz

W piątek prezydent kontynuował objazd po Polsce, ale jasne stało się, że jeszcze przed weekendem musi ogłosić, co zrobił z nowelizacją. Pierwsze doniesienia mówiły o tym, że o decyzji poinformuje w Szczytnie, gdzie po 16 spotkał się z mieszkańcami. Tak się jednak nie stało.

Już po wizycie głowy państwa w Szczytnie Polska Agencja Prasowa - powołując się na swoje źródła - przekazała, że Andrzej Duda decyzję ogłosi w Piszu (warmińsko-mazurskie). W tym mieście na godz. 19.30 zaplanowano jego spotkanie z przedstawicielami sanepidu. Potem - zgodnie z informacjami na stronie Kancelarii Prezydenta - ma odbyć się briefing prasowy. Ten jednak ma nie dotyczyć mediów publicznych, a sytuacji w regionie.

Natomiast - co również ustaliła nieoficjalnie PAP - konferencja prasowa w sprawie pieniędzy dla TVP i Polskiego Radia ma odbyć się o godz. 21 w Warszawie.

Ogłoszenie decyzji po godz. 20 i czas na jej uzasadnienie dają prezydentowi jedną przewagę - zrobi to już po emisji głównych programów informacyjnych TVP, TVN24 i Polsatu.

Czytaj więcej: "Wiadomości" w jednym materiale o próbie podpalenia gmachu TVP i potrzebie uzyskania 2 mld zł

Więcej o: