Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz wywozu leków i maseczek z kraju

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano listę leków, których nie wolno wywozić z kraju. Najnowsze ustalenia resortu zdrowia mają związek z epidemią koronawirusa i mają charakter prewencyjny. Zakaz nie dotyczy leków przewożonych przez granicę na własny użytek.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski opublikował wykaz produktów leczniczych, stosowanych prewencyjnie w tzw. stanach "grypowych", których nie można wywozić z Polski. Chodzi przede wszystkim o leki przeciwgorączkowe, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i przeciwmalaryczne. Na liście produktów, których nie można wywozić z kraju, znajdują się także różnego rodzaju wyroby medyczne, takie jak maski chirurgiczne, preparaty do dezynfekcji wyrobów medycznych, przyrządy do pobierania krwi, strzykawki jednorazowe czy termometry elektroniczne. Pełny wykaz leków i produktów, których nie można wywozić z Polski można znaleźć TUTAJ.

Zobacz wideo Czarny scenariusz rozwoju koronawirusa. Czego boją się inwestorzy?

Wiceminister zdrowia: Każdy na prywatny użytek takie leki może ze sobą mieć

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówił o zakazie w radiu TOK FM. Tłumaczył, że nie obejmuje on środków stosowanych na prywatny użytek.

- Każdy na prywatny użytek takie leki może ze sobą mieć - powiedział wiceminister.

Janusz Cieszyński wyjaśnił również, że Ministerstwo Zdrowia skorzystało z przepisów, które funkcjonują już w polskim prawie, a które dotyczyły walki z mafiami lekowymi.

- Walki z tym, że leki, które były w Polsce znacznie tańsze niż np. w Niemczech, po prostu z Polski wyjeżdżały. Ktoś dla zarobku, dla zysku te leki wywoził, co skutkowało brakiem dostępu dla polskich pacjentów. (....) Teraz tym samym mechanizmem, który dobrze się sprawdził we wcześniejszej sytuacji, obejmujemy też te środki, które mogą się przydać do walki z koronawirusem - powiedział wiceminister zdrowia.

Jak poprawnie myć ręce?Jak poprawnie myć ręce? (Główny Inspektorat Sanitarny)