Anna Walentynowicz wyróżniona przez "Time". Legenda "S" jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet

Anna Walentynowicz została uznaną przez tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które miały największy wpływ na ostatnie stulecie. Legenda "Solidarności" została uznana najważniejszą kobietą 1980 roku.

Tygodnik "Time" przygotował portrety 100 kobiet, które zostały uznane za najbardziej wpływowe kobiety ostatniego stulecia. Jest to wyjątkowy projekt, który ma na celu uhonorować kobiety, które mimo ogromnego wpływu, jaki wywierały na historię, często pozostawały w cieniu mężczyzn. "Time" przypomniał, że na początku przyznawany był tytuł "Man of the Year", który dopiero w 1999 roku został zamieniony na "Person of the Year". "Chociaż nazwa słusznie się zmieniła, zbyt często wybór był taki sam" - napisano na stronie projektu wykazując, że w większości tytuł ten otrzymywali mężczyźni: politycy lub biznesmeni.

"100 Kobiet Roku" ma na celu przypomnieć o kobietach, które zajmowały wysokie pozycje i miały ogromny wpływ na świat, jednak wcześniej nie zostały za to docenione. Tygodnik wymienia tu m.in. byłą premier Izraela Goldę Meir czy byłą prezydent Filipin Corazon Aquino. "Time" przygotował 89 nowych okładek, zostawiając nietknięte 11 okładek, na których widnieją kobiety uznane już za "Person of the Year". Kobiety zostały wybrane z ponad 600 nominacji zgłoszonych przez pracowników "Time" oraz komitetów walczących o prawa kobiet.

Anna Walentynowicz Kobietą Roku 1980 roku tygodnika "Time"

"Time" uznał Annę Walentynowicz - Kobietę Roku 1980, za "matkę polskiej niepodległości". Tygodnik przypomniał, że to właśnie jej zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej (ówczesnej stoczni im. Lenina) było powodem rozpoczęcia strajków. "Jej koledzy strajkowali i wywołali masowy opór, którego kulminacją było porozumienie gdańskie. To pozwoliło stworzyć pierwszy wolny związek zawodowy w komunistycznej Europie Wschodniej. W ciągu roku "Solidarność" liczyła już prawie 10 mln członków, a Anna Walentynowicz stała się jednym z jego liderów. Triumf w Gdańsku przyspieszył też upadek komunizmu w Polsce" - napisał Simon Shuster w zakładce argumentującej wybór Polki.

Poza Anną Walentynowicz w rankingu znalazły się także Coco Chanel (1924), Eleonora Roosvelt (1948), Marilyn Monroe (1954), Jacqueline Kennedy (1962), Indira Ghandi (1976), księżna Diana (1987), Madonna (1989) czy J.K. Rowling (1999). Wśród 11 kobiet, które w ostatnim czasie zostały wyróżnione tytułem "Osobowości Roku" znalazły się m.in. Michele Obama, Oprah Winfrey, Angela Merkel czy zespół Pussy Riot.

Zobacz wideo Varanasi - święte miasto Indii. Dlaczego niektóre kobiety nie mogą tam przychodzić?
Więcej o: