Anna Walentynowicz wyróżniona przez "Time". Legenda "S" jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet

Anna Walentynowicz została uznaną przez tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które miały największy wpływ na ostatnie stulecie. Legenda "Solidarności" została uznana najważniejszą kobietą 1980 roku.

Tygodnik "Time" przygotował portrety 100 kobiet, które zostały uznane za najbardziej wpływowe kobiety ostatniego stulecia. Jest to wyjątkowy projekt, który ma na celu uhonorować kobiety, które mimo ogromnego wpływu, jaki wywierały na historię, często pozostawały w cieniu mężczyzn. "Time" przypomniał, że na początku przyznawany był tytuł "Man of the Year", który dopiero w 1999 roku został zamieniony na "Person of the Year". "Chociaż nazwa słusznie się zmieniła, zbyt często wybór był taki sam" - napisano na stronie projektu wykazując, że w większości tytuł ten otrzymywali mężczyźni: politycy lub biznesmeni.

"100 Kobiet Roku" ma na celu przypomnieć o kobietach, które zajmowały wysokie pozycje i miały ogromny wpływ na świat, jednak wcześniej nie zostały za to docenione. Tygodnik wymienia tu m.in. byłą premier Izraela Goldę Meir czy byłą prezydent Filipin Corazon Aquino. "Time" przygotował 89 nowych okładek, zostawiając nietknięte 11 okładek, na których widnieją kobiety uznane już za "Person of the Year". Kobiety zostały wybrane z ponad 600 nominacji zgłoszonych przez pracowników "Time" oraz komitetów walczących o prawa kobiet.

Anna Walentynowicz Kobietą Roku 1980 roku tygodnika "Time"

"Time" uznał Annę Walentynowicz - Kobietę Roku 1980, za "matkę polskiej niepodległości". Tygodnik przypomniał, że to właśnie jej zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej (ówczesnej stoczni im. Lenina) było powodem rozpoczęcia strajków. "Jej koledzy strajkowali i wywołali masowy opór, którego kulminacją było porozumienie gdańskie. To pozwoliło stworzyć pierwszy wolny związek zawodowy w komunistycznej Europie Wschodniej. W ciągu roku "Solidarność" liczyła już prawie 10 mln członków, a Anna Walentynowicz stała się jednym z jego liderów. Triumf w Gdańsku przyspieszył też upadek komunizmu w Polsce" - napisał Simon Shuster w zakładce argumentującej wybór Polki.

Poza Anną Walentynowicz w rankingu znalazły się także Coco Chanel (1924), Eleonora Roosvelt (1948), Marilyn Monroe (1954), Jacqueline Kennedy (1962), Indira Ghandi (1976), księżna Diana (1987), Madonna (1989) czy J.K. Rowling (1999). Wśród 11 kobiet, które w ostatnim czasie zostały wyróżnione tytułem "Osobowości Roku" znalazły się m.in. Michele Obama, Oprah Winfrey, Angela Merkel czy zespół Pussy Riot.

Zobacz wideo Varanasi - święte miasto Indii. Dlaczego niektóre kobiety nie mogą tam przychodzić?
Więcej o:
Komentarze (63)
Anna Walentynowicz wyróżniona przez "Time". Legenda "Solidarności" jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 34 razy 10

  SZKODA, że pod koniec życia tak jak Gwiazda związała się politycznie z zarazą kaczyzmu, którą uważała za zbawienie dla Polski.

 • obeznany

  Oceniono 17 razy 9

  Chyba im się coś pomyliło. "Matką polskiej niepodległości" jest przecież Matełusz Morawiecki. Ten sam Matełusz Morawiecki, króry wynalazł internet i kopniakami z półobrotu oabalił komunę.

 • magda_breslau

  Oceniono 20 razy 8

  Zwiazek Sowiecki, imperium chronione przez milionowa armie, upadlo, bo zwolniono z pracy Anne Walentynowicz. Nieszczesna Arabska Wiosna zaczela sie od tego, ze w Tunezji skorumpowany policjant skonfiskowal sklepik obwoznemu sprzedawcy. Imperium carow upadlo, bo po dlugiej i mroznej zimie nad Petersburgiem w koncu zaswiecilo slonce, i ludzie po wielu miesiacach wyszli na ulice. Upadek Syrii zaczal sie od napisu nabazgranego przez dzieci na szkolnym murze.

  Nad glowa kazdego tyrana wisi miecz na cienkim wlosku a republiki i demokracje trwaja dluzej od najbardziej okrutnego rezimu. La Serenissima Wenecja trwala tysiac lat. Zywoty rezimow liczone sa tylko w latach.

 • loneman

  Oceniono 7 razy 7

  Smiech na sali, ona czy Gwiazda to zakaly S'80.

 • 545osa

  Oceniono 13 razy 7

  Bez przesady - Walentynowicz to dość klotliwa członkini Solidarności.... A wkład ???? Raczej był problem w pewnym momencie jej udział....

 • czarnyminio

  Oceniono 19 razy 7

  Jeśli miała na coś ogromny wpływ to na niszczenie Wałęsy i w konsekwencji sianie nienawiści i dzielenie Polski.

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 7

  Brawo. Tylko teraz się rodzi pytanie ile zapłacimy teraz panu wnukowi..

 • realistas

  Oceniono 14 razy 6

  Bez przesady z tym wpływem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX