Katowice. Księgowa ukradła niemal 5 milionów i podpaliła ośrodek pomocy. Grozi jej 10 lat

Policjanci po ponad roku rozwiązali zagadkę podpalenia ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci w Katowicach. Śledczy ustalili, że pożar wywołała ówczesna księgowa placówki. Kobieta chciała ukryć tym fakt przywłaszczenia prawie pięciu milionów złotych.
Zobacz wideo Strażak: Niskie pensje zagrażają bezpieczeństwu

Jak podaje katowicka "Wyborcza" akt oskarżenia w tej sprawie został już przedstawiony przez prokuraturę w sądzie. Za podpalenie i przywłaszczenie pieniędzy 46-letniej kobiecie grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawą zajmie się teraz Sąd Okręgowy w Katowicach.

Ukradła niemal 5 mln złotych z ośrodka dla niepełnosprawnych i wydała wszystko na swoje potrzeby

- Mimo spalenia dokumentacji księgowej, nasi ludzie ustalili, że w latach 2013-2018 w ośrodka wyprowadzono 4,7 mln zł. Kobieta wydała przywłaszczone pieniądze na swoje potrzeby, kupując m.in. ubrania w najdroższych butikach w mieście - powiedziała rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Do pożaru w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Katowicach-Giszowcu doszło 12 lipca 2018 roku. Ogień doszczętnie pochłonął pomieszczenia biurowe, dokumentację księgową, sprzęt komputerowy i rehabilitacyjny. W placówce nie było podopiecznych, więc nikomu nic się nie stało. Straty oszacowane zostały na 780 tysięcy złotych, a sam budynek przez pewien czas nie nadawał się do użytku. W wyniku śledztwa ustalono, że ośrodek został celowo podpalony.

Jak czytamy w "Dzienniku Zachodnim" OREW w Katowicach jest najstarszym w Polsce ośrodkiem tego typu. Prowadzone są w nich zajęcia dla osób niepełnosprawnych, w tym punkt wczesnej interwencji i warsztaty terapii zajęciowej. Na nich osoby niepełnosprawne uczą się życia w społeczeństwie i samodzielności. Codziennie pod opieką ośrodka przebywa 56 niepełnosprawnych, a na zajęcia ambulatoryjne uczęszcza od 300 do 400 dzieci miesięcznie.

Więcej o:
Komentarze (74)
Katowice. Księgowa ukradła niemal 5 mln złotych i podpaliła ośrodek dla niepełnosprawnych - grozi jej 10 lat
Zaloguj się
 • rocky.bravo

  Oceniono 43 razy 41

  Okradac niepelnosprawne dzieci, to trzeba byc gownem, nie czlowiekiem.

 • andi113

  Oceniono 36 razy 36

  Rozumiem,że oprócz odsiadki skróconej do 2 lat za dobre sprawowanie na pokrycie strat zostanie zlicytowany majątek jej,teściowej,zięcia,brata czy na kogo tam jeszcze rozpisała? Bo w te 5 mln wydane na ciuchy to nawet Ziobro nie uwierzy...

 • kaschubowski

  Oceniono 40 razy 30

  Koleżanka Zalewskiej z PISu??

 • krakman81

  Oceniono 22 razy 22

  To miała spore potrzeby.... Ciekawe ile takich pieniędzy ginie w skali kraju, w podobnych ośrodkach, gminach, szpitalach itp. Skoro przez pięć lat nikt nie zorientował się, że brakuje prawie 1 mln pln rocznie.

 • kajaanna

  Oceniono 26 razy 20

  Powinna szybciutko zapisać się do partii. Tam kradzież skromnych pięć milionów traktowane jest jako miły wstęp do dalszych żniw.
  Księgowa z CBA wyniosła w reklamówkach tyle, że samo CBA tego nie wie.
  Może pięć, a może siedem milionów. Może dziesięć...
  A rzecznik prasowy twierdzi, że żadne pieniądze nie zginęły.

 • malaguena1

  Oceniono 15 razy 15

  Szybko się zorientowali (2013 -2018) ... Kto nadzorował ten ośrodek ? Prawdopodobnie do spółki z zarządem to się działo.

 • iremus

  Oceniono 15 razy 13

  Katowice. Księgowa ukradła niemal 5 milionów i podpaliła ośrodek pomocy. Grozi jej 10 lat.....
  To jest 3 RP. A czemu nie grozi chwastowi przepadek mienia w całości jej i podstawionym słupom ? 5 milionów to nie kieszonkowe które można wydać w pierwszym lepszym sklepie.
  Łatwo przewidzieć że dobra papuga wyciągnie ją z mamra albo z powodu stanu zdrowia albo za dobre sprawowanie aby chwast mógł używać zagrabione mienie.
  Takie chwasty powinny zgnić pod mostem .....

 • cezar85

  Oceniono 16 razy 12

  Kempa mówi Szacun

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX