Koronawirus w Polsce. Żołnierze i wojskowi lekarze są w stanie gotowości

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił, że polska armia jest przygotowana do tego, aby nieść pomoc w przypadku epidemii koronawirusa. Stwierdził również, że nie ma powodu, aby panikować.

Szef MON Mariusz Błaszczak był gościem radiowej Jedynki. Podczas wywiadu poinformował, że wojsko przećwiczyło wszystkie procedury i armia jest gotowa na to, aby reagować na wszelkie sytuacje. Ćwiczenia dotyczące m.in. ewakuacji zostały przeprowadzone w lutym.

- Jesteśmy przygotowani do tego, żeby reagować na koronawirusa. Podczas wczorajszego spotkania omawiałem przygotowanie wojskowej służby zdrowia do udzielenia pomocy. Służby wojskowe są w stanie gotowości - powiedział Mariusz Błaszczak

Zobacz wideo Czy polscy turyści z miejsc objętych koronawirusem zostaną ściągnięci do kraju?

Koronawirus nie ma wpływu na ćwiczenia Defender-20

Ze słów szefa MON wynika, że do dyspozycji jest 14 szpitali wojskowych z oddziałami zakaźnymi. "Rzeczpospolita" informuje, że planowanej jest także utworzenie szpitala polowego na lotnisku we Wrocławiu. Będzie on służył żołnierzom z Polskiego Kontyngentu Wojskowego, gdyby była potrzeba ewakuowania chorych, a także uczestnikom ćwiczeń Defender-20, w ramach których do Polski zostanie przerzuconych ok. 20 tys. funkcjonariuszy amerykańskiej armii. Chociaż w Polsce i w USA stwierdzono koronawirusa, na chwilę obecną nie ma to wpływu na plan manewrów. 

Podczas odprawy z szefami szpitali wojskowych Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jeśli będzie taka konieczność, armia pomoże w transporcie chorych karetkami i samolotami. Wiadomo jednak, że wojskowa służba zdrowia w pierwszej kolejności ma udzielać pomocy żołnierzom, następnie cywilom. Działanie armii w zakresie walki z koronawirusem koordynuje Dowództwo Generalne. Wsparcie wojska dla administracji publicznej zostało oparte na planie zarządzania kryzysowego MON. Dokument ten jest dokumentem niejawnym, ale "Rz" ustaliła, że zawiera on wytyczne dotyczące m.in. liczby żołnierzy i rodzaju sprzętu, który może zostać wykorzystany w sytuacji kryzysowej.