Niedziele handlowe 2020. Czy 8 marca sklepy będą czynne?

Czy 8 marca to niedziela handlowa? Czy tego dnia otwarte będą supermarkety? Gdzie jutro będzie można zrobić zakupy? Na te i inne pytania dotyczące zakazu handlu w niedziele odpowiadamy poniżej.

8 marca nie jest niedzielą handlową. Z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wynika, że najbliższa taka niedziela wystąpi dopiero 5 kwietnia, a więc tydzień przed Wielkanocą. Oprócz niej w 2020 roku będzie jeszcze pięć niedziel handlowych. Wypadną 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia oraz 13 i 20 grudnia.

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Niedziele handlowe 2020. Gdzie zrobić zakupy w niedzielę objętą zakazem handlu?

Ustawa, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i niehandlowe zawiera listę 32 rodzajów sklepów, które mogą być czynne bez względu na zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia. Są to przede wszystkim placówki pocztowe, stacje benzynowe, sklepy na dworcach oraz sklepiki osiedlowe, w których w niedziele za kasą stają właściciele. Zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje także m.in. w aptekach, w strefach wolnocłowych, w środkach transportu oraz w sklepach internetowych. 

Zobacz wideo Aplikacja Listonic - w prosty sposób stwórz i edytuj swoją listę zakupów
Więcej o: