Koronawirus. W sklepach brakuje żeli antybakteryjnych? Możesz go zrobić sam [SKŁADNIKI I PRZEPIS]

W wielu drogeriach i aptekach zabrakło żeli antybakteryjnych i płynów do dezynfekcji. Okazuje się jednak, że żel antybakteryjny można wykonać samodzielnie przy użyciu zaledwie dwóch składników. Jak to zrobić?

Żele antybakteryjne i płyny do dezynfekcji służą do czyszczenia dłoni oraz powierzchni różnych przedmiotów. Choć jeszcze do niedawna mogliśmy je kupić bez większego problemu w niemal każdej aptece czy drogerii, dziś bywa to niemożliwe. Popyt wyraźnie wzrósł, dlatego w wielu sklepach po prostu ich zabrakło. W innych, wraz z zainteresowaniem klientów, wzrosły również ceny żeli antybakteryjnych.

Domowy żel antybakteryjny. Jak go przygotować? Składniki i przepis

Ze względu na to, że w wielu drogeriach i aptekach zabrakło żeli antybakteryjnych, popularne staje się wytwarzanie własnych kosmetyków tego typu. Aby zrobić domowy żel do odkażania, trzeba użyć tylko dwóch lub trzech składników, które można kupić w aptece albo w sklepie wielobranżowym.

Do przygotowania żelu antybakteryjnego potrzebne są:

  • alkohol etylowy,
  • żel aloesowy,
  • opcjonalnie: witamina E.

Aby przygotować najprostszy żel antybakteryjny, należy połączyć alkohol etylowy i żel aloesowy w proporcji 6:4. Z takiej mieszaniny powstaje roztwór o stężeniu alkoholu wynoszącym 60 proc. Powinno pomóc nam zniszczyć bakterie, a jednocześnie nie uszkadzać skóry. Do przygotowanego w domu żelu antybakteryjnego można dodać np. witaminę E, która chroni skórę przed wysuszaniem.

Zobacz wideo Ekologiczny płyn do mycia naczyń zrobisz w domu w 5 minut. Skuteczny i bez chemicznych dodatków

Jak przygotować płyn do dezynfekcji?

Alkohol etylowy można wymieszać także z balsamem do ciała. Zanim jednak przygotujemy całą butelkę takiego specyfiku, należy sprawdzić na małej ilości balsamu, czy nie ścina się on w kontakcie z alkoholem. Jeżeli wymieszamy alkohol etylowy z wodą (w tych samych proporcjach), uzyskamy płyn do dezynfekcji. Można go używać np. do oczyszczenia telefonu lub innych przedmiotów, których często dotykamy. 

Przygotowany w domu żel antybakteryjny jest zdatny do użytku przez około 2-3 miesiące. Należy pamiętać, aby przed każdym użyciem wstrząsnąć pojemnikiem, w którym przechowujemy ten kosmetyk. 

Czy wiesz, jak skutecznie myć ręce?

Przypomnijmy, że nawet najlepszy żel antybakteryjny nie pomoże nam uchronić się przed zakażeniem, jeśli będziemy myć ręce w nieprawidłowy sposób. O tym, jak to robić, przypomina infografika przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak poprawnie myć ręce?Jak poprawnie myć ręce? (Główny Inspektorat Sanitarny)

Więcej o: