Koronawirus. Całodobowa infolinia NFZ odebrała ponad 8,5 tys. telefonów - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że konsultanci infolinii NFZ odebrali już ponad 8,5 tysięcy telefonów. Na grafice przedstawiono też najczęstsze pytania, jakie zadają dzwoniący.
Zobacz wideo Praca zdalna z powodu koronawirusa? Sejm przegłosował nowe przepisy

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił bezpłatną i całodobową Telefoniczną Informację Pacjenta, gdzie dzwoniący mogą uzyskać wszystkie informacje o postępowaniu w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Dzwoniąc pod numer 800 190 590 konsultanci odpowiedzą m.in. czym jest koronawirus i jak się przed nim zabezpieczyć.

Ponad 8,6 tysięcy telefonów w sprawie koronawirusa na infolinię NFZ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że konsultanci odebrali już ponad 8,6 tysięcy połączeń w sprawie koronawirusa. Resort przedstawił także najczęstsze pytania dzwoniących wraz z odpowiedziami.

Co mam zrobić, aby się nie zarazić? - Konsultanci zalecają by dbać o higienę, myć ręce zgodnie z wytycznymi GIS, unikać osób, które kaszlą, kichają czy mają gorączkę oraz zachować dystans co najmniej 1 metra od osoby potencjalnie chorej.

Wróciłem z kraju, w którym jest koronawirus, co mam zrobić? Czuję się dobrze i nie mam objawów - Jeżeli podejrzewasz zakażenie, ale nie masz objawów, to pozostań w domu i unikaj kontaktu z innymi osobami. Wtedy ograniczy się ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Wróciłem z kraju, w którym występuje koronawirus i źle się czuję. Co mam zrobić? - Jeżeli masz gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, ból mięśni, bezzwłocznie skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. W przypadku nasilonych objawów - zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.

Więcej o: