PZH: W lutym na grypę mogło zachorować ponad 820 tysięcy osób. 23 osoby zmarły

W lutym 2020 roku w Polsce odnotowano ponad 820 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W ubiegłym miesiącu z powodu grypy zmarły 23 osoby.

Z meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH wynika, że od 1 do 7 lutego odnotowano 193 tys. 482 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę, od 8 do 15 lutego było 200 tys. 194 takie przypadki,  16 do 22 lutego – 211 tys. 983 przypadki, a od 23 do 29 lutego - 215 tys. 994 przypadki. Oznacza to, że w ubiegłym miesiącu stwierdzono w sumie 821 tys. 653 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W lutym w Polsce z powodu tej choroby zmarły 23 osoby.

Zobacz wideo Grypa: co roku groźna i lekceważona

Jak zapobiec grypie? Lekarze przypominają o szczepieniach

Z informacji prezentowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH wynika, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Są one szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, osobom przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia.

Jak zapobiec grypie? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH przypomina, że najważniejsze są:

 • coroczne szczepienia przeciw grypie,
 • przestrzeganie higieny mycia i dezynfekcji rąk,
 • zakrywanie ust i nosa w czasie kaszlu i kichania,
 • w okresie sezonu grypowego unikanie przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi,
 • unikanie przez osoby z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi,
 • w zakładach medycznych wprowadzenie odpowiednich dla danej jednostki zarządzeń prewencyjnych i stworzenie technicznych warunków do ich respektowania,
 • w innych zakładach pracy wprowadzenie rozwiązań technicznych i zarządzeń administracyjnych zapobiegających szerzeniu się zakażeń.
Więcej o:
Komentarze (25)
PZH: W lutym na grypę mogło zachorować ponad 820 tysięcy osób. 23 osoby zmarły
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 6 razy 4

  No jak tam? Grypa gorsza?

 • kantrzyn

  Oceniono 1 raz 1

  No to jest jednak różnica pomiędzy śmiertelnością 0,0028 % a 3,5 % (choć ten procent jeszcze wzrośnie, bo wiele osób z chorujących umrze).

 • saves

  Oceniono 7 razy 1

  Grypa - tylko Polska w ciągu miesiąca 820 000 chorych 23 zmarły, korona od początku 95000, zmarłych 3300. Śmiertelność - Grypa - 0.003%, Korona - 3.47% Ale grypa gorsza...

 • dk2017

  Oceniono 3 razy -1

  Czy jest to liczba osób ze zdiagnozowaną grypą, czy tylko informacja, zebrana z przychodni, czyli liczba wydanych zwolnień na grypę.
  Jak nie ma diagnostyki to nie grypa tylko niewiadomoco.

 • kilo_gwozdzi

  Oceniono 9 razy -3

  W dupe se Wsadźcie wasze szczepionki. Na grype chorowałem dwa razy w swoim 53-letnim życiu. Najważniejsze to nie obniżać gorączki.

 • sobieryba

  Oceniono 8 razy -4

  W ubiegłym miesiącu z powodu grypy zmarły 23 osoby.
  ...................................................................................
  I tylko informacji we wszystkich mediach na ten temat i to w dziale typu "prognoza pogody"... "Jedna osoba z potwierdzonym testem koronawirusem - dziesiątki tysięcy informacji dziennie, prezydent, rząd, służby w pełnej gotowości, ćwiczenia wojskowe, odwoływane imprezy, paraliż kraju... Ktoś ty chyba zwariował...

 • darius112

  Oceniono 12 razy -12

  No i widzicie KODziarze wszystko przez PIS. Wycierający gluty w siedzenie Pendolino redaktor naczelny pewnej gazety to też przez PIS. Zdradziecko nagrany i zdradzony o świcie, bo ktoś śmiał go poprosić aby pozdrowił brata. Teraz wielkie poruszenie bo jako ktoś mógł nagrać patola który wyciera swoje zarazki w siedzenia i umieścić potem filmik w internecie. Stwórzcie listy poparcia KODziarze, wychodźcie na ulicę, w obronie świętego gluta redaktora który został obrażony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX