Tarnów. Dyrektorka technikum skazana za przywłaszczenie pieniędzy ze zbiórki na WOŚP

Sąd Rejonowy w Tarnowie skazał Alicję Cz. na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę w wysokości 4 tys. złotych. Dyrektorka jednej z tarnowskich szkół przywłaszczyła ponad 5 tys. zł ze zbiórki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Sprawa dotyczyła zbiórki na WOŚP, która odbyła się w 2018 roku. Dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie Alicja Cz. koordynowała wówczas pracę wolontariuszy, którzy rozliczali się w jej gabinecie. Kobieta liczyła monety, a uczniowie banknoty. Okazało się, że Alicja Cz. wpisała do protokołu jedynie sumę zebranego bilonu i taką też kwotę przekazała sztabowi WOŚP - przypomina Wirtualna Polska. Przywłaszczyła sobie 5733 zł, ale gdy zaczęły się pojawiać głosy o nieprawidłowościach przy rozliczeniu zbiórki, wpłaciła tę kwotę na konto Fundacji WOŚP. 

Zobacz wideo WOŚP pomaga dzieciom. Jaki sprzęt dla szpitali kupuje?

Tarnów. Sąd stwierdził, że dyrektorka technikum działała z premedytacją

Sprawę Alicji Cz. rozpatrzył Sąd Rejonowy w Tarnowie. Choć kobieta tłumaczyła się złym samopoczuciem, przeoczeniem i tym, że spieszyła się do chorego syna, sąd nie miał wątpliwości co do jej winy. Zachowanie dyrektorki tarnowskiego technikum uznał za karygodne.

- Oskarżona od początku działała z premedytacją. Próbowała też stworzyć mylne wrażenie wśród wolontariuszy, że zebrali mniejsze kwoty, niż było faktycznie - mówiła sędzia Katarzyna Koziocka-Kania, której słowa cytuje Radio Kraków.

Co więcej, Alicja Cz. została uznana za winną winną podrobienia podpisów sześciu wolontariuszy. 

- Kuriozalne wydają się wyjaśnienia oskarżonej, która wskazała, że przyczyną złożenia podpisów za wolontariuszy jest to, że z różnych przyczyn sami nie podpisali się na dokumentach. Gdyby faktycznie jedynym celem było podpisanie się za wolontariuszy w celu prawidłowego rozliczenia zebranej kwoty, to przecież mogła takie informacje na te dokumenty nanieść i wskazać, ze podpisała się za daną osobę, bo ta z różnych przyczyn nie mogła tego zrobić - słowa sędzi cytuje "Gazeta Krakowska"

Sędzia stwierdziła również, że ma nadzieję, że postawa uczniów, którzy chcieli zaangażować się w wolontariat i wesprzeć WOŚP, nie zmieni się przez zachowanie Alicji Cz.

Dyrektorka tarnowskiego technikum mogła przywłaszczyć sobie pieniądze z innych zbiórek

Zawieszona w obowiązkach dyrektorka nie pojawiła się na sali sądowej. Wyroku wysłuchali jej uczniowie. Kobieta została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę w wysokości 4 tys. złotych. Wyrok jest nieprawomocny, a obrońca Alicji Cz. zapowiedział odwołanie.

Przywłaszczenie pieniędzy ze zbiórki WOŚP było początkiem prawnych problemów dyrektorki tarnowskiego technikum. Badając tę sprawę, prokuratura trafiła na ślad dwóch innych zbiórek, na których Alicja Cz. mogła się wzbogacić. Do sądu trafił akt oskarżenia dotyczący przywłaszczenia ponad 1100 złotych ze zbiórki na karmę dla zwierząt oraz ponad 1333 złotych ze zbiórki na remont domu jednego z uczniów szkoły. Budynek ten został zniszczony w pożarze. 

Więcej o:
Komentarze (102)
Tarnów. Dyrektorka technikum skazana za przywłaszczenie pieniędzy ze zbiórki na WOŚP
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 56 razy 56

  No, popatrzcie jaka zaradna!!! Tylko dlaczego ukrywa się za inicjałami? Pani magister Alicjo Czerwińska-Franek prosimy na środeczek!! Co za menda!

 • optymistaa43

  Oceniono 47 razy 37

  Oczywiscie PiSowski krysztal, dyrektorka bardzo aktywna w promowaniu warchola DUDY,wymuszajac staanowiskiem zbierala dla niego podpisy.
  WARCHOL ; urzednik panstwowy lamiacy Konstytucje,polityk/czka stanowiacy prawa szkodzace Polsce i Polakom

 • alexcomp

  Oceniono 33 razy 33

  Jakoś brakuje informacji najważniejszej czy Pani pedagog nadal pracuje. Zainteresowany tą informacją wszedłem na oficjalną stronę szkoły i w zakładce Kadry widnieją takie informacje: Dyrekcja mgr Alicja Cz-F (dłuższa nieobecność w szkole) nic o usunięciu. Zainteresowałem się zatem czego uczyła Pani Dyrektor. Okazało się, że prowadziła zajęcia z Wiedzy o Kulturze. Szkole gratuluję.

 • ssc1

  Oceniono 26 razy 22

  Tarnów - bastion pislandii.....
  Ale na pewno chodziła do kościoła - dlatego dostała w zawieszeniu.....

 • syriusz.wila

  Oceniono 23 razy 21

  troll w środku wośp jak piotrowicz w prokuraturze w stanie wojennym, czuje że pani dyrektor za chwilkę będzie jakimś wiceministrem lub doradcą w orlenie

 • gj61

  Oceniono 21 razy 21

  Jakże małą gnojówą trzeba być, aby oszukiwać własnych uczniów. Jakąż sku...córką aby jeszcze się odwoływać. Apeluję do sądu wyższej instancji: BEZ ZAWIASÓW!!!

 • logikairozum

  Oceniono 20 razy 18

  ale rozumiem, że straciła pracę? ile lat nie będzie mogła pracować na takich stanowiskach? masakra....

 • acototak

  Oceniono 17 razy 17

  Może chciała połowę dać na tacę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX