Polka kieruje zespołem pracującym nad szczepionką na koronawirusa. "Czujemy tę presję"

Doktor Mariola Fotin-Mleczek jest szefową działu technologii biotechnologicznej niemieckiej firmy CureVac oraz kieruje pracami nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Kobieta potwierdza, że ruszyła już "linia produkcyjna", dzięki której szybko można zacząć produkować szczepionkę dla ludzi.
Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Mariola Fotin-Mleczek rozmawiała z dziennikarzem TVN24. W wywiadzie doktor przekazała, że pierwsze testy szczepionki powinny ruszyć już w czerwcu. Wcześniej badania zostaną przeprowadzone na zwierzętach.

Mariola Fotin-Mleczek - Polka, która kieruje pracami nad szczepionką na koronawirusa

- W normalnej sytuacji badania te są strasznie długotrwałe. Jest kilka faz, które trwają nawet kilka lat. W przypadku epidemii jeśli pierwsze badania wykażą, że szczepionka jest bezpieczna i efektywna, to może być dopuszczona do użytku - powiedziała dr Fotin-Mleczek. Po rozpoczęciu testów na ludziach wyniki potwierdzające skuteczność szczepionki na koronawirusa będą dostępne po kilku tygodniach. - Czujemy tę presję - przyznała jednak doktor.

Dziennikarz zapytał także doktor o to, czy szczepionka będzie bezpieczna dla ludzi:

Szczepionka polega na zastrzyku domięśniowym. Nasze komórki dostają kwas z informacją i zaczynają produkować białko, które zostało wyizolowane z koronawirusa. Układ odpornościowy rozpoznaje to jako białko obce i wytwarza przeciwciała, które je zwalczają. (...) To jest właśnie piękno w naszej technologii, że nie potrzebujemy całego wirusa. Organizm otrzymuje tylko informację o budowie pewnego białka, więc nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa. Jest to tylko białko, na dodatek bardzo krótko obecne w naszym organizmie.

- Wartość naszej technologii polega na tym, że linia produkcyjna już istnieje, czyli bardzo szybko można zacząć produkować szczepionkę dla ludzi. Podstawą naszej technologii jest kwas rybonukleinowy. Można go porównać do pendrive'a, na którym zapisujemy pewne informacje. Można sobie wyobrazić, że skoro mamy już linię produkcyjną i wyprodukowaliśmy już bardzo wiele takich pendrive'ów z różną informacją, to teraz jesteśmy w stanie bardzo szybko wykorzystać tę samą technologię i po prostu zmienić zapis tej informacji, która jest potrzebna naszemu układowi immunologicznemu - kontynuowała dalej doktor Fotin-Mleczek.

Więcej o:
Komentarze (26)
Polka kieruje zespołem pracującym nad szczepionką na koronawirusa. "Czujemy tę presję"
Zaloguj się
 • aietes

  Oceniono 7 razy 5

  widać że nie miała ocen z piosenki religijnej i palmy wielkanocnej w szkole.

 • stachu44

  Oceniono 3 razy 3

  Panie premierze, dlaczego pani Mariola nie robi tego w Polsce?

 • chi-neng

  Oceniono 7 razy 3

  Jezeli faktycznie juz w czerwcu szczepionka bedzie gotowa, to naprawde szybko sie z tym uporali...
  Trzymam kciuki i gratuluje postepow.

 • ziggybam

  Oceniono 6 razy 2

  A u nas - jest gotowa linia produkcyjna przeróbki węgla na koks.

  I mówię to nie dla drwiny, tylko stwierdzając fakt. Polska jest krajem rolników i robotników, tak kształci nas polska szkoła - umiemy przede wszystkim odtwarzać istniejącą wiedzę, jesteśmy też dobrymi pracownikami zagranicą, tam gdzie ktoś za nas organizuje i wymyśla.
  Wszystkie zaawansowane technologie i wiedzę np. w biotechnologii ciągniemy z zachodu. I ludzie są z tego zadowoleni - bo głosują na tych, którzy gnoją, a nie wspierają myślących Polaków. A właśnie takim głosowaniem jesteśmy we wszystkim bardziej skomplikowanym - komputerach, samochodach, lotnictwie, tworzeniu nowych leków itd. - coraz bardziej uzależnieni od "złej" UE czy "komuszych" Chin.

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Ani słowa o kałowej Escherichia coli, jaka zwykle odwala całą produkcyjną, namnażającą robotę szczepionki i badania DNA/ RNA ludziom, ech...
  Cześć jej pamięci!

  ****
  Fotinianka-Mleczyna '...jest szefową działu technologii...'
  To ów dział jest jej mężem? Zbiorowo?!

 • byann

  Oceniono 10 razy 0

  Polka miała ich dosyć i chciała wracać do Polski. Niemcy ją ubłagali, żeby została. Oprócz niej w tej firmie szefowoe to stare skostniałe zgredy. Firma ta jeszcze nic nigdy nie wyprodukowała na rynek. Szczepionki na bazie mRNA jeszcze nie istnieją.
  Nie minusujcie i nie kłóćcie sie z tym postem. To jest insider info, a nie wymysł.

 • janrobin2015

  Oceniono 5 razy -1

  Pani sprzedaje głodne kawałki a dziennikarz łyka jak ges. Można sobie mówić że dopuszczenie do obrotu nastąpi szybko ale realia sa inne i ta pani to wie. Aby szczepionka była na rynku przed końcem roku to musialby byc cud. Poza tym ta firma nic do tej pory nie zarejestrowała także o czym my tu mówimy. W tym momencie nad szczepionka pracuje z 5-6 firm w tym giganty i mający doświadczenie GSK i Sanofi.
  Jest oczywiście problem finansowy bo jak by nie było jest to inwestycja ze strony firm i mają one już złe doświadczenia z poprzednimi epidemiami gdzie kasa została zainwestowana i szczepionki czy lekarstwa były gotowe ale okazały się niepotrzebne.

 • mmgazeta

  Oceniono 7 razy -3

  Straszny bełkot w tym niby artykule (badania trwają, a linia produkcyjna gotowa?).
  Wszystkie poważne źródła mówią, że szczepionki nie należy się spodziewać wcześniej niż w 2021 r.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX