"Bez: nadęcia, buty, konwoju". Wizyta prezydenta Islandii w Polsce. Z Warszawy do Gdańska pojechał pociągiem

"Wraca człowiek z roboty, a w przedziale pociągu prezydent Islandii" - napisał na Facebooku senator Koalicji Obywatelskiej Ryszard Świlski. Podczas podróży do Gdańska polski polityk zauważył, że niedaleko niego siedzi GuoniTh. Jóhannesson i zrobił mu zdjęcie.

Prezydent Islandii przyjechał do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Politycy spotkali się we wtorek 3 marca. Wizyta rozpoczęła się od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, następnie odbyło się spotkanie par prezydenckich, a potem Andrzej Duda i Guoni Th. Jóhannesson porozmawiali na osobności. W obecności prezydentów ministrowie edukacji obu państw podpisali deklarację dotyczącą nauczania języka polskiego w Islandii. Prezydenci wzięli także udział w konferencji inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce oraz w uroczystym obiedzie w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Islandii w pociągu do Gdańska. "Można normalnie? Bez: nadęcia, buty, konwoju"

Wizyta prezydenta Islandii nie skończyła się w Warszawie. Guoni Th. Jóhannesson i jego żona  Eliza Reid udali się w środę do Gdańska. Pojechali tam pociągiem Pendolino, co uwiecznił na zdjęciach senator KO Ryszard Świlski.

"Można normalnie? Bez: nadęcia, buty, konwoju i robienia naburmuszonej miny? Można!!!" - napisał Świlski na Facebooku. 

Guoni Th. Jóhannesson spotkał się w Gdańsku m.in. z prezydentką miasta Aleksandrą Dulkiewicz. Wraz z żoną złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Para prezydencka Islandii zobaczyła także budynek historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz wystawę w Europejskim Centrum Solidarności. 

W czwartek 5 marca kończy się wizyta prezydenta Islandii w Polsce. Dziś odbędzie on jeszcze rejs statkiem Oceanograf, a jego żona odwiedzi Teatr Szekspirowski i spotka się z gdańskimi radnymi.

Zobacz wideo
Więcej o: