Przewoźnik, z którym podróżował zakażony Polak, wydał oświadczenie. Podaje listę miast

Firma transportowa, którą podróżował pierwszy zakażony koronawirusem Polak, wydała komunikat. Podano w nim listę miast, z których autokar z Niemiec zabierał pasażerów. Mężczyzna, u ktorego potwierdzono patogen, wysiadł w Słubicach.

Przewoźnik autokarowy Sindbad Sp. z o.o. zamieścił na swojej stronie oświadczenie. Czytamy w nim, że mężczyzna, u którego wykryto zakażenie koronawirusem, jechał autokarem należącym do firmy. Jak podkreślili przedstawiciele przewoźnika, lista wszystkich pasażerów, którzy 29 lutego podróżowali wraz z zakażonym na trasie z Niemiec do Polski, została przekazana Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Słubicach.

Osoba ta, zgodnie z wykupionym biletem, zakończyła swoją podróż w Słubicach. Autokar zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Dusseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski

- czytamy na stronie. Obaj kierowcy i pilotka, którzy obsługiwali pojazd, czują się dobrze i nie mają objawów, które świadczyłyby o zakażeniu. Firma poprosiła, aby zgłosili się do stacji epidemiologicznych i przebadali się w kierunku koronawirusa. Obecnie pozostają w swoich miejscach zamieszkania.

Czytaj więcej: Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Co wiemy o zakażonym pacjencie w szpitalu w Zielonej Górze?

Autokar zostanie poddany dezynfekcji

Autokar, którym podróżował zakażony mężczyzna, od niedzieli pozostaje w Polsce. Od tej pory nie realizował żadnych kursów, a w najbliższym czasie ma zostać zdezynfekowany. Sindbad zapewnił, że stosuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Od kilkunastu dni personel naszych autokarów obsługujących regularne linie na trasie Polska – Włochy – Polska, wyposażany jest w podstawowe środki ochrony w postaci płynów do dezynfekcji rąk, maseczek ochronnych, a także termometrów bezdotykowych. Wszystkim pasażerom powracającym z Włoch, zwłaszcza z rejonu, na którym wystąpiły przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2

- możemy przeczytać na stronie przewoźnika. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, w najbliższym czasie autokary na trasach międzynarodowych zostaną wyposażone w podstawowe środki higieny i dezynfekcji oraz termometry bezdotykowe.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, 15 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych zidentyfikowało już osoby, które podróżowały z Niemiec z zakażonym koronawirusem mężczyzną.

Zobacz wideo Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce: pacjent leży w szpitalu w Zielonej Górze, przyjechał z Niemiec
Więcej o: