Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie ws. sędziów powołanych przez nową KRS

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wniosek o wykluczenie sędziego ze składu orzekającego wyłonionego przez nową KRS jest niezgodny z konstytucją.

Rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym odbyła się dwa tygodnie temu. Swoje stanowiska prezentowali wówczas przedstawiciele Sądu Najwyższego, Prokuratora Generalnego i Sejmu. Sprawa dotyczy pytania prawnego, które zadała Trybunałowi Konstytucyjnemu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Chciała ona wiedzieć, czy możliwe jest wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości jego powołania przez prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz wideo Fiasko reformy sądownictwa? Wicerzecznik PiS odpowiada

Trybunał Konstytucyjny: Regulacje ustawowe nie mogą podważać konstytucji

Sprawę dotyczącą sędziów powołanych na wniosek nowej KRS rozpatrywało pięcioro sędziów TK - prezes Trybunału Julia Przyłębska oraz sędziowie Jakub Selina, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski i Michał Warciński. 4 marca ogłoszono orzeczenie. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, który pozwala złożyć wniosek o wyłączenie sędziego tylko dlatego, że wybrała go obecna KRS, jest niezgodny z konstytucją. 

- Regulacje ustawowe nie mogą podważać konstytucyjnych prerogatyw prezydenta - uznał TK, cytowany przez "Rzeczpospolitą"

Zdanie odrębne do wyroku zgłosił sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jakub Stelina.

Przypomnijmy, że 23 stycznia pytaniem prawnym w podobnym brzmieniu zajmował się Sąd Najwyższy w składzie trzech izb. Poszerzony skład Sądu Najwyższego podjął wówczas uchwałę, zgodnie z którą skład sądów powszechnych, w których zasiadają sędziowie wyłonieni przez nową KRS, jest nienależyty. Stosowanie uchwały zostało wstrzymane przez Trybunał Konstytucyjny do czasu rozpoznania przez ten organ wniosku złożonego przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek dotyczącego sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i Prezydentem RP. Tą sprawą Trybunał zajmował się wczoraj. Kolejna rozprawa ma się odbyć 12 marca.

Więcej o:
Komentarze (294)
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie ws. sędziów powołanych przez nową KRS
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 115 razy 101

  Kucharka prezesa, członkini kasty, współpracownica SB, znowu błysnęła intelektem, widać że wszystkie oceny jako miernej sędzi były prawdziwe,

 • krynolinka

  Oceniono 114 razy 70

  TK, trybunał Kaczyńskiego wydał orzeczenie zgodne z linią partii. Z Konstytucją Wolfgangowa nie ma nic wspólnego.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 80 razy 58

  PODAJ DALEJ:

  To my – obywatele Polski – hałasem, okrzykami, transparentami, gwizdami podczas uroczystości w Pucku i Wejherowie 10 lutego 2020 wyraziliśmy dezaprobatę dla Prezydenta Andrzeja Dudy. Będziemy kontynuować protesty w takiej formie wobec tych, którzy łamią prawo w tym Prezydenta Andrzeja Dudy. To jest naszym obywatelskim obowiązkiem.

  Rządzący niszczą naszą obywatelską wspólnotę, demolują fundament demokracji, jakim jest trójpodział władzy i niezależność sądownictwa. Na masową skalę trwa grabież majątku narodowego i polityczna korupcja. Zniszczony został pozytywny wizerunek Polski w świecie, a nasza obecność w Unii Europejskiej stoi pod znakiem zapytania.

  Stanęliśmy w porcie w Pucku, a także na wejherowskim rynku, aby wygwizdać nasz sprzeciw w twarz Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który demolowanie Polski uprawomocnia i sam w nim uczestniczy.
  Dlaczego ta sprawa jest ważna?

  Nasze gwizdy oburzają dziś środowiska, które od wielu lat znane są z brutalnego języka, a z kłamstwa, pomówień i hejtu uczyniły podstawę politycznego działania, szczują jednych obywateli na drugich, urządzają nagonki, posługując się językiem nienawiści.
  Swoich przeciwników nazywając zdrajcami, kłamcami, złodziejami, mordercami i komunistami. Nie ma na to naszej zgody.

  Jesteśmy obywatelami Polski i nie damy się zastraszyć, bo Polska, to też nasza wspólna sprawa. Dlatego nie gwiżdżemy na Polskę, a na tych, którzy Ją poniewierają.

  Uczestnicy protestów w Pucku i Wejherowie 10 lutego 2020

  Sława Rafalak, Mirosław Przylipiak, Anita Czarniecka, Andrzej Sułkowski, Longin Skrzypiński,
  Lech Norbert Kosiak, Elżbieta Wolny, Wiktoria Bratkowska, Wojciech Kuranty, Tomasz Trawiński, Piotr Ejsmont, Barbara Filipiak, Danuta Skrzypińska, Alicja Graczyk, Marian Muczyński, Katarzyna Świątek, Mariusz Ambrożewicz, Katarzyna Wiśniewska, Radosław Wiśniewski, Małgorzta Kruszyńska, Arkadiusz Szczurek, Małgorzata Grön, Marek Flizikowski, Jerzy Koniecki, Karol Mariusz Grabski, Elżbieta Wieczorek, Wiesław Wieczorek, Jadwiga Mach, Ewa Bellon, Katarzyna Pawłowska, Iwona Kochan, Małgorzata Figarska, Iwona Dettlaff, Anna Hulanicka, Stanisława Skłodowska, Anna Wojtunik, Leszek Janiszewski, Bartek Macikowski.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 75 razy 57

  Pani magister Wolfgangowa choć przez chwilę poczuła się ważna.

 • teista_inaczej

  Oceniono 55 razy 47

  A mój Pies orzekł całkiem na odwrót. Mądre i inteligentne z niego stworzenie.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 57 razy 47

  Myślę, że nazwanie organu, w którym zasiadają Wolfgangowa, Piotrowicz, Muszyński i panna doktor nienażarta, Trybunałem Konstytucyjnym to pewna przesada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX