Francuskie miasto Douai zawiesza współpracę z Puławami. "Orientacja seksualna to fakt, nie wybór"

Francuskie miasto Douai zawiesza współpracę z Puławami. Wszystko za sprawą decyzji Rady Miasta, która uznała tę miejscowość za strefę wolną od LGBT. "Przemoc zawsze zaczyna się od słów" - napisał Frédéric Chéreau w piśmie do burmistrza Puław.
Zobacz wideo M. Kidawa-Błońska o związkach partnerskich

Jak podaje oko.press mer 42-tysięcznego Douai Frédéric Chéreau napisał do burmistrza Puław Pawła Maja pismo, w którym informuje o zawieszeniu współpracy partnerskiej między miastami. Jest to kolejne europejskie miasto, które rezygnuje ze współpracy z polskimi strefami "wolnymi od LGBT".

"Orientacja seksualna to fakt, nie wybór" - francuskie miasto zawiesza współpracę z "wolnymi od LGBT" Puławami

Jestem głęboko wstrząśnięty decyzją Rady Miasta Puławy. [...] Dopóki to stanowisko nie zostanie oficjalnie cofnięte, nasze partnerstwo uważam za zawieszone. Podobnie jak 88 innych miejscowości w Polsce, Pańskie miasto postanowiło ogłosić się "strefą wolną od LGBT". Wielu mieszkańców Douai i lokalnych polityków wyraziło swoje oburzenie tą decyzją. Uważam, że jest ona szokująca, a wręcz niebezpieczna. Orientacja seksualna to fakt, nie wybór. (...) Szacunek dla wolności, tożsamości i intymności każdej osoby to podstawowa wartość, którą my, narody zrzeszone w Unii Europejskiej, powinnyśmy z dumą podtrzymywać i promować. Przemoc zawsze zaczyna się od słów.

- napisał mer Douai pod koniec lutego ogłaszając zawieszenie współpracy z Puławami. Zerwanie porozumienia z tym miastem rozważa także niemieckie Stendal.

Rada Miasta Puław w 2019 roku przyjęła stanowisko "w sprawie powstrzymania ideologii lansowanej przez subkulturę LGBT w mieście". Samorząd napisał, że dla "dobra życia, rodziny i wolności, w zgodzie z polską kulturą" mają zostać podejmowane działania mające powstrzymać "ekspansję ideologii LGBT". - Nie będziemy za wszelką cenę prosić o współpracę. Ja nie uważam, że jest to powód, żeby cokolwiek przerywać, bo współpracujemy od wielu lat i szkoda by było - mówiła w lutym w rozmowie z oko.press przewodnicząca puławskiej Rady Miasta Bożena Krygier.

Więcej o: