Koronawirus. W jaki sposób się przenosi? Czy warto nosić maseczki ochronne?

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Z tego powodu przypominamy, w jaki sposób się on przenosi, czy maseczki ochronne mogą pomóc uniknąć zakażenia i jaki jest wskaźnik śmiertelności dla choroby COVID-19.

Przypomnimy, że o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w Polce poinformował dziś rano Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Zakażony to mężczyzna, który niedawno wrócił z Niemiec. Przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, a jego stan jest dobry. 

Koronawirus - jak się przenosi?

Dotychczasowe badania wykazują, ze koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Człowiek może zakazić się od zakażonego człowieka, np. przebywając w jego pobliżu, kiedy ten kaszle lub kicha. Możliwe jest także zakażenie poprzez przedmioty, na których powierzchni znajdują się kropelki przeniesione wraz z kaszlem lub wydechem zakażonej osoby. Z tego powodu Główny Inspektorat Sanitarny oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecają częste mycie rąk oraz unikanie dotykania ust, nosa oraz oczu.

Z najnowszych doniesień chińskiej Komisji Zdrowia wynika, że w kale i moczu zakażonych osób znaleziono ślady koronawirusa SARS-CoV-2. Oznacza to, że fekalia również mogą być potencjalnym źródłem zakażenia.

Jak poprawnie myć ręce?Jak poprawnie myć ręce? (Główny Inspektorat Sanitarny)

Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby COVID-19, którą wywołuje nowy koronawirus, są kropelki wydalane przez osobę, która kaszle. Ryzyko zakażenia się od osoby bez objawów jest bardzo niskie. Jest to jednak możliwe, ponieważ wiele osób chorych na COVID-19 doświadcza jedynie łagodnych objawów.Światowa Organizacja Zdrowia ocenia trwające badania nad okresem i sposobami transmisji COVID-19 i będzie udostępniać zaktualizowane ustalenia na swojej stronie internetowej

Koronawirus a maseczki. Czy warto je nosić? Czy chronią przed zakażeniem?

WHO informuje, że osoby, które nie mają objawów oddechowych, takich jak kaszel, nie muszą nosić maseczek medycznych. Stosowanie maseczek zaleca się przede wszystkim osobom z objawami COVID-19 oraz tym, którzy opiekują się osobami z kaszlem i gorączką.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że używanie maseczek ochronnych ma kluczowe znaczenie dla pracowników służby zdrowia. Z tego powodu zaleca racjonalne stosowanie masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów. Podkreśla również, że przed użyciem maseczki należy dowiedzieć się, w jaki sposób jej używać. 

Zobacz wideo Czarny scenariusz rozwoju koronawirusa. Czego boją się inwestorzy?

Koronawirus. Jakie jest ryzyko śmierci w przypadku zakażenia?

Z najnowszych ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że wskaźnik śmiertelności dla choroby COVID-19 wynosi 3,4 proc. Oznacza to, że jest on wyższy niż dla zwykłej grypy, na którą umiera mniej niż 1 proc. zakażonych.

Na chwilę obecną na całym świecie odnotowano 90 893 potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem oraz 3110 zgonów nim spowodowanych. 80 proc. przypadków zakażenia, które mają miejsce poza Chinami, to przypadki z Korei Południowej, Iranu oraz Włoch. 

Więcej o: