Przypomnijmy, że tajemniczy wirus, który dziś znany jest jako SARS-CoV-2, pojawił się po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku w Chinach. Wywołał on epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Lekarze długo nie mogli zidentyfikować patogenu, ale kiedy to zrobili, stwierdzili, że chorobę wywołuje nowy typ koronawirusa. Początkowo opatrzono go symbolem 2019-nCoV, później otrzymał oficjalną nazwę - SARS-CoV-2. Wirus ten powoduje chorobę, która nazywa się COVID-19.
Najczęstsze objawy choroby COVID-19, którą wywołuje nowy koronawirus, to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci odczuwają także bóle mięśni, mają przekrwioną błonę śluzową nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te rozwijają się z reguły stopniowo.
Niektóre osoby, które się zaraziły, przechodzą chorobę bezobjawowo i nie czują się źle. Większość zakażonych koronawirusem (około 80 proc.) dochodzi do siebie bez konieczności specjalnego leczenia. Szacuje się, że 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, przechodzi ciężką postać tej choroby. Osoby starsze oraz osoby z takimi problemami zdrowotnymi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca, częściej chorują na poważną postać COVID-19. Wskaźnik śmiertelności dla tej choroby to ok. 3,4 proc. - podaje WHO.
Zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) potwierdzane jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się ok. 24 godzin, ale kwarantanna trwa 14 dni, ponieważ okres inkubacji, czyli czas między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby, wynosi od jednego dnia do dwóch tygodni.
Na chwilę obecną nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019. Osoby dotknięte chorobą powinny otrzymać pomoc w łagodzeniu objawów, z kolei pacjenci przechodzący ciężką postać tego schorzenia powinny być hospitalizowane - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.
Choroby COVID-19 nie leczy się antybiotykami, ponieważ jest ona wywołana przez wirusa, a antybiotyki działają tylko w przypadku infekcji bakteryjnych. Antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia COVID-19.
Aby uniknąć zakażenia koronawirusem należy przede wszystkim dbać o higienę i regularnie myć ręce za pomocą wody z mydłem lub środkami na bazie alkoholu. Istotne jest także zachowywanie bezpiecznej odległości (ok. 1 metra) od osób, które kaszlą i kichają. Oprócz tego należy unikać dotykania ust, oczu oraz nosa. Prewencyjne noszenie maseczki ochronnej nie jest wskazane. WHO zaleca stosowanie masek dla osób z objawami COVID-19 oraz osób opiekujących się osobami z objawami, takimi jak kaszel i gorączka. Używanie masek ma także kluczowe znaczenie dla pracowników służby zdrowia.