Koronawirus w Polsce. Potwierdzony przypadek w szpitalu w Zielonej Górze. "Pacjent przebywał w Niemczech"

Minister zdrowia podczas konferencji prasowej w środę potwierdził pierwszy w Polsce przypadek pacjenta zakażonego koronawirusem. Pacjent wcześniej przebywał w Niemczech.
Zobacz wideo Uczennica z podejrzeniem koronawirusa w Kołobrzegu. Szkoła pozostanie zamknięta do czasu wykluczenia zakażenia [źródło: TVN 24/x-news]

Łukasz Szumowski poinformował, że zakażony koronawirusem pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze w województwie lubuskim. Mężczyzna czuje się dobrze. Zarażony wirusem pacjent wcześniej przyjechał do Polski z Niemiec.

Pierwszy pacjent z koronawirusem w Polsce - mężczyzna wcześniej przebywał w Niemczech

- Wszystkie procedury zadziałały - zapewnił minister zdrowia dodając, że mężczyzna najpierw zgłosił się telefonicznie do lekarza, który następnie poradził mu skontaktowanie się ze służbami sanitarnymi. Pacjent został przewieziony do szpitala dedykowaną w tym celu karetką, a wszystkie osoby, z którymi miał kontakt, zostały objęte kwarantanną domową. - Pozwólmy pacjentowi w spokoju wracać do zdrowia, nie wywierajmy presji na niego i rodzinę - dodał polityk.

Pierwszy dodatni wynik na obecność koronawirusa u pacjenta został potwierdzony w środę 4 marca w nocy. Minister zdrowia dodał, że do tej pory wykonanych zostało 560 testów na obecność tego patogenu i tylko jedno badanie dało wynik dodatni. Łukasz Szumowski przekazał, że nie zostaną wprowadzone żadne nowe procedury. Polityk zaapelował o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku oraz o przestrzeganie podstawowych zasad higieny. - Należy zachowywać higienę, myć ręce, jeżeli kaszlemy i kichamy nie wychodzić do większych zbiorowisk, zachować zdrowy rozsądek. Ta choroba jest w przebiegu podobna do grypy, to nie jest taka choroba jak SARS, MERS czy ebola. 80 proc. osób przechodzi ją łagodnie. Nie ma żadnych powodów do niepokoju - zapewnił.