Stanisław Kania nie żyje. Był ostatnim żyjącym I sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR

W wieku 93 lat zmarl Stanisław Kania, ostatni żyjący przywódca Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - podała "Gazeta Wyborcza". Był oskarżony o współudział we wprowadzeniu stanu wojennego. W 2012 roku sąd uniewinnił go od tego zarzutu.

Stanisław Kania urodził się w marcu 1927 roku we Wrocance na Podkarpaciu. W latach 1972-1989 był posłem na Sejm, a w 1968 roku został członkiem KC PZPR. W roku 1980 Kania został I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jego poprzednikiem był Edward Gierek, a następcą - Wojciech Jaruzelski. W latach 1982-1985 był także członkiem Rady Państwa.

Stanisław Kania nie żyje. Był ostatnim żyjącym I sekretarzem KC PZPR

Kania był ostatnim z żyjących I sekretarzy Komitetu Centralnego PZPR. Na wniosek IPN postawiono mu zarzut współudziału we wprowadzaniu stanu wojennego (chodziło o dwa dokumenty, które podpisał w marcu 1981 roku). W 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił go jednak od tego zarzutu.

Według informacji "Gazety Wyborczej", która jako pierwsza poinformowała o śmierci Kani, zmarł on we wtorek na niewydolność serca i zapalenie płuc.