Sąd: Prokuratura musi wznowić śledztwo ws. "politycznych aktów zgonu". Wystawiono je 11 prezydentom

Prokuratura musi kontynuować śledztwo w sprawie tzw. politycznych aktów zgonów, które wystawiała w 2017 roku Młodzież Wszechpolska - zdecydował Sąd Okręgowy w Gdańsku. Zażalenie w sprawie umorzenia postępowania złożyli samorządowcy i bliscy byłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego nazwisko również znalazło się na jednym z dokumentów.

We wtorek Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował, że prokuratura musi wznowić umorzone śledztwo w sprawie "politycznych aktów zgonu" - informuje "Wyborcza Trójmiasto". Chodzi o grafiki przypominające prawdziwe akty zgonu, które w 2017 roku zamieściła w sieci Młodzież Wszechpolska. Były na nich nazwiska prezydentów 11 polskich miast z informacją o dacie i godzinie zgonu. 

Sąd: Będzie kontynuacja śledztwa ws. "politycznych aktów zgonu"

Pod koniec 2018 roku prokuratura umorzyła postępowanie, nie dopatrując się w działaniach Młodzieży Wszechpolskiej znamion przestępstwa. Same "akty zgonu" według śledczych miały wyrażać niezadowolenie, a nie nawoływać do nienawiści. Były prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, którego nazwisko znalazło się na grafikach z aktami zgonu, w styczniu 2019 roku - na kilka dni przed swoją śmiercią - ubolewał, że postępowanie zostało jego umorzone i skarżył się na mowę nienawiści

Zażalenia do decyzji prokuratury złożyli m.in. bliscy Pawła Adamowicza - jego brat Paweł i żona Magdalena. Oprócz nich, wznowienia śledztwa domagali się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Zapowiadali jednocześnie, że robią to m.in. w imieniu zamordowanego Pawła Adamowicza.

We wtorek gdański sąd na niejawnym posiedzeniu uznał, że decyzja o umorzeniu śledztwa była przedwczesna i "trzeba poszerzyć inicjatywę dowodową". Jak podaje TVN 24, śledczy mają też sprawdzić, czy nie doszło do znieważenia godła RP.

Zgodnie z decyzją sądu akta śledztwa trafią ponownie do prokuratury, która ponownie podejmie decyzję o umorzeniu śledztwa bądź wystosowaniu aktu oskarżenia.

Zobacz wideo Zgorzelski: mam wrażenie, że panowie Rybak i Międlar w obecnej rzeczywistości czują się jak ryba w wodzie
Więcej o:
Komentarze (69)
Sąd: Prokuratura musi wznowić śledztwo ws. "politycznych aktów zgonu". Wystawiono je 11 prezydentom
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 41 razy 31

  Widzieliście niejaką pannę Krysię W TODZE?!
  hahahaaha....hahahaha
  Co te KACZE WŁADZE przy pomocy Przyłębskiej i Witek uczyniły z TK, przerasta wszelkie oczekiwania.
  Mózg staje i włos się jeży

 • wernyh

  Oceniono 25 razy 23

  Czy małżonek pani Koteckiej (której związki z mafią opisał niedawno red. Czuchnowski) czepnie się teraz gdańskiego sądu, tak jak czepnął się sędziego Tulei?

 • january53

  Oceniono 19 razy 19

  gdyby prominentni goscie z PIS-u "zawisli" na prowizorycznych szubienicach albo gdyby dostali "akty zgonu' PROKURATURA ZIOBRY zniszczyłaby ewentualnych 'pomysłodawców " MOMENTALNIE , areszt,przesluchania, mieszkania przeszukane aż po dziadka i ciotki !!!
  Takie jest państwo PISBOLSZEWIII !!!!

 • sztucznypolak

  Oceniono 20 razy 14

  Bandyci. W dodatku popierani przez pisowskie wladze, prokurature i sady (czyli pisowskich bandytow).

 • honkers

  Oceniono 14 razy 12

  Młodzież wsze Polska do delegalizacji - natychmiast. Kodeks karny Art. 256 § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 • 99venus

  Oceniono 16 razy 12

  Umysłowość śledczych jest zadziwiająco niska.W przeciwieństwie do bezkrytycznego służalstwa wobec przełożonych.

 • remoteisland

  Oceniono 14 razy 10

  Faszyści nigdy nie grzeszyli nadmiarem rozumu. Chyba, że chodziło o wymyślanie rodzajów eksterminacji. W tym byli i są świetni: komory gazowe, krematoria, masowe rozstrzeliwania, wystawianie aktów zgonu.

 • myciel66

  Oceniono 12 razy 8

  Kiedy się doczekamy śledztwa w sprawie szczujni pisowskiej TVPiS i kiedy ten pisowski Geobbelsik odpowie za te swoje "dokonania". Szczucie na własnych obywateli to zbrodnia i powinna być rozliczona. Czy te wszystkie pisowskie talibany nie zdają sobie sprawy, ze ich działalność zostanie rozliczona? Kaczyński to samotny paranoik, ojkofob - niszczy wszystkich, którzy się dla III RP zasłużyli i niszczy więzi społeczne, instytucje publiczne, Parlamentaryzm, sądownictwo - ale inni mają rodziny i życie zawodowe. za wspieranie tego destruktora zapłacą.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 9 razy 7

  precz z pis-bolszewia, przyjdzie czas na dekaczyzacje a pis pokazał jak, pozbawić emerytur, pokryć straty majątkiem własnym i partyjnym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX