Podejrzenie koronawirusa w Policach. Starosta: Wykluczono u dzieci grypę i anginę

- Czekamy na kluczowe badania. Testy na grypę i anginę się nie potwierdziły - poinformował starosta policki Andrzej Bednarek. Ponad 200 uczniów i wychowawców szkoły w Policach jest obecnie objętych kwarantanną z powodu podejrzenia koronawirusa.

Jak poinformował starosta, w poniedziałek po południu dyrektorka placówki w Policach poinformowała o dwóch dziewczynach, mieszkających w internacie, które miały objawy przypominające grypę. - Zapadła decyzja o skierowaniu ich do szpitala zakaźnego. Po wstępnej analizie wykluczono u tych dziewczynek możliwość zachorowania na grypę i na anginę. Te decyzje spowodowały, ze szpital zdecydował o dalszej obserwacji - przekazał na konferencji prasowej starosta policki. 

Kwarantanna w Policach. Uczennice są badane pod kątem koronawirusa

Starosta poinformował, że podjęto działania zabezpieczające. Następnie zapadła decyzja sanepidu o kwarantannie dwóch internatów - przy ulicach Kresowej i Siedleckiej. - Sytuacja jest kontrolowana - powiedział starosta.

Zobacz wideo Uczennica z podejrzeniem koronawirusa w Kołobrzegu. Szkoła pozostanie zamknięta do czasu wykluczenia zakażenia

Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznego w Policach poinformowała, że po ujemnych testach na grypę i anginę, rozpoczęto badania w kierunku koronawirusa. Jak poinformowano na konferencji, zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych decyzja o kwarantannie wydawana jest na osobę. - Zbieramy dane w tej chwili, to żmudna i ciężka praca. Musimy ustalić dane 230 uczniów, dane rodziców, miejsca zamieszkania - powiedziała inspektor. Jak poinformowały lokalne władze, dzieci objęte kwarantanną "są w dobrych nastrojach". Z dziećmi w internatach przebywają wychowawcy i psycholog. Budynki internatów są obecnie nadzorowane przez policję.

Jedna z uczennic, które trafiły do szpitala, była na feriach we Włoszech. Druga przebywała w Szwajcarii, ale stamtąd jeździła na zakupy do Mediolanu. - Uzyskanie wyniku nie powinno trwać dłużej niż cztery dni - powiedział starosta.

- Jeśli stwierdzimy, że dziewczyny są chora, na pewno zostaną wdrożenia działania, dotyczące zdiagnozowania i objęcia nadzorem sanitarnym wszystkich, którzy mogli ulec zakażeniu - dodał samorządowiec. 

Więcej o: