Ofiara prałata Jankowskiego domaga się odszkodowania i przeprosin od gdańskiej kurii

Pełnomocnik Barbary Borowieckiej przekazał, że w pozwie przeciwko Kurii Metropolitalnej w Gdańsku domaga się 500 tys. zł zadośćuczynienia. Borowiecka w reportaż Bożeny Aksamit opisywała, jak jako dziecko była molestowana przez ks. Henryka Jankowskiego.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Tak w Gdańsku obalono pomnik ks. Jankowskiego

Gdańska kuria ma przeprosić i zadośćuczynić za czyny nieżyjącego proboszcza parafii św. Brygidy, ks. Henryka Jankowskiego - chce tego mecenas Katarzyna Warecka, która reprezentuje Barbarę Borowiecką. Informację podało radio RMF FM za PAP. Bohaterka głośnego reportażu "Dużego Formatu" opisywała w nim i późniejszych wywiadach, jak jako dziewczynka była wykorzystywana seksualnie przez Jankowskiego. - Jak na mnie, to było wtedy dużo razy, czy dziesięć, czy dwadzieścia, to nie wiem - opowiedziała w rozmowie z TVN. - To było ciało o ciało, bo członkiem wodził mi na przykład po piersiach, czy po plecach, czy po pupie - mówiła.

Kobieta i jej pełnomocniczka domagają się zadośćuczynienia wysokości 500 tys. zł. Jak dotąd tylko w jednej sprawie sąd uznał, że Kościół odpowiada za czyny duchownych, którzy molestowali dzieci. Pani Katarzyna, ofiara księdza Romana B., który więził i gwałcił ją już jako 13-letnią dziewczynkę, wygrała przed sądem odszkodowanie wysokości miliona złotych oraz 800 zł renty wypłacanej co miesiąc. Towarzystwo Chrystusowe, które zapłaciło zadośćuczynienie, złożyło skargę kasacyjną od wyroku poznańskiego sądu.

Zarzuty za obalenie pomnika Jankowskiego

W październiku Gdańska Kuria zdecydowała, że nie zbada oskarżeń o molestowane dzieci przez ks. Jankowskiego. W uzasadnieniu decyzji, przesłanej jednej z ofiar księdza, powołano się na zasady zgodnie z którymi nie prowadzi się takich śledztw wobec osób zmarłych.

Jednocześnie zaledwie kilka dni temu zakończono przygotowywanie aktu oskarżenia w sprawie obalenia pomnika Jankowskiego. Zarzuty postawiono trzem mężczyznom, którzy mają odpowiedzieć za popełnienie czynu "o charakterze chuligańskim". Grozi im do pięciu lat więzienia.

Henryk Jankowski, kapelan "Solidarności"

Ks. Jankowski był za życia bardzo wpływowym i szanowanym duchownym. Został Honorowym Prałatem Domowym Jego Świątobliwości, znany był jednak przede wszystkim jako kapelan "Solidarności". Do 2004 r. był proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku. W sierpniu 1980 r. kościół ten niejako opiekował się strajkującymi robotnikami. Na plebanii przebywali m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki czy Jacek Kuroń. Parafia św. Brygidy w czasie stanu wojennego było w centrum działalności opozycyjnej.

Więcej o:
Komentarze (161)
Ofiara prałata Jankowskiego domaga się odszkodowania i przeprosin od gdańskiej kurii
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 22

  Ktoś tych drapieżników seksualnych hoduje. Seminaria. Bo każdy złapany nawet za rękę idzie w zaparte. Hodowani i upewniani, że są i będą bezkarni. Do czasu.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 32 razy 18

  Esbek Jankowski :-)
  Kolejne cudowne dziecko Wojtyły i Kiszczaka :-)

 • polakadam

  Oceniono 30 razy 16

  Pamiętam jak Solidarność wypowiadała się w obronie Jankowskiego.
  Teraz sobie myslę że ta dudowa solidarność jest dokładnie taka jak ich zmarły kapelan.
  Jedni i drudzy to celebryci bez moralności.

 • maryt6

  Oceniono 12 razy 10

  Katolicy się złożą na odszkodowanie. To pewne.

 • myczyoni

  Oceniono 18 razy 10

  Do obrońców Jankowskiego:
  skoro wg was nie był zbokiem i szpiclem TO DLACZEGO ZNIKNĘŁY JEGO POMNIKI?
  Przecież kościół nawet nie próbował ich bronić.
  Zatem albo jesteście głupcami albo kościół rzymskokatolicki w Polsce doskonale wiedział o poczynaniach jankowskiego i dlatego nic nie zrobił.
  Dotarło ?

 • antekpociecha

  Oceniono 8 razy 8

  Przypominam ze Urban o tym seksubeckim donosicielu wszystko ze szczegółami w wielu artykułach opisywał dawno dawno temu oczywiscie za jego życia i to tego najlepszego okresu

 • olal.bana.gw

  Oceniono 13 razy 7

  Mlyny miela powoli ale zaczyna sie rozpierdoocha faryzeuszowskiego kosciolka. Pasterze sami rozwalaja zlodziejska firme od srodka. Brakuje im oglady, inteligencji a przede wszystkiom wiary w panbucka. W samym watykanie szef mafi rozpoczal proces dekanonizacjiswietego idola pedofili kosciolkowej atakujac ulunienca i oblubienca jepka II i handlarza ekskrementow nasladujac dzizasa ktory rozp*dalal koscioly ni wyp*dalal z nich grzesznych kaplonow. Historia kolem sie toczy. Rozpad kondominium watykanskiego rozpczal sie jak przewidziano w przepowiedniach fatimskich i kozkowatych. Amen.

 • matitalolo

  Oceniono 6 razy 6

  Raczej niemożliwe w rezerwacie watykańskim nad Wisłą . Zamieszkałym przez pożytecznych idiotów i dojnych owieczek. W dużej mierze. Amen.

 • sim.salabim

  Oceniono 7 razy 5

  "Ks. Jankowski był za życia bardzo wpływowym i szanowanym duchownym. "
  Nie byl. Byl gwalcicielem, zboczenicem, zlodziejem, przemytnikiem, agentem SB ( o kryptonimach "Delegat" i "Libella") oszustem, wyludzaczem, klamca, "celebryta" z chorym ego, w dodatku nie byl nawet Polakiem.
  Nie ma sie co oklamywac, daleko mu bylo do szanowanego duchownego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX