Jędraszewski odpowie za "tęczową zarazę"? Sąd: Prokuratura musi rozpatrzyć skargi na odmowę śledztwa

Prokuratura musi rozpatrzyć zażalenie dotyczące odmowy wszczęcia śledztwa ws. słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który nazwał społeczność osób LGBT "tęczową zarazą" - zdecydował krakowski sąd. Wcześniej śledczy odmówili działań w tej sprawie, wskazując, że zagrożenie wynikające ze słów Jędraszewskiego było "abstrakcyjne" i "nieokreślone".

Krakowski sąd zobowiązał prokuraturę do ponownego rozpatrzenia skargi na odmowę śledztwa w sprawie słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" - podaje "Wyborcza Kraków". Duchowny wypowiedział je 1 sierpnia zeszłego roku, podczas mszy w bazylice Mariackiej z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. - Czerwona zaraza już po naszej ziemi na szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa - mówił Jędraszewski.

Jego słowa wywołały m.in. serię protestów przed krakowską kurią - manifestujący domagali się, by Jędraszewski został odwołany ze swojej funkcji metropolity krakowskiego i wskazywali, że nawołuje do nienawiści. Jędraszewski nie tylko nie wycofał się ze swoich słów i nie przeprosił, ale też wielokrotnie utrzymywał swoje stanowisko w sprawie, wciąż używając słowa "zaraza" w odniesienia do osób nieheteroseksualnych.Wsparli go m.in. Tadeusz Rydzyk, a także politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele.

Zobacz wideo Kaczyński: Arcybiskup Jędraszewski broni normalnej rodziny, jestem mu za to wdzięczny

Jędraszewski odpowie o słowa za "tęczowej zarazie"? Sąd: Prokuratura musi rozpatrzyć zażalenie

W połowie października zeszłego roku krakowska prokuratura zdecydowała, że nie będzie śledztwa w sprawie słów Jędraszewskiego, bo - zdaniem śledczych - zagrożenie wynikające z jego wypowiedzi było "abstrakcyjne" i "nieokreślone". Jak opisywaliśmy, zdaniem prokuratora słowa Jędraszewskiego nie obrażały uczuć religijnych innych osób. W odniesieniu do zarzutu o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i narodowościowych, prokurator zaznaczył z kolei, że w Kodeksie karnym "nie ma zapisów, które chroniłyby ze względu na orientację seksualną". Na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa wpłynęły zażalenia - odmawiano jednak ich przyjęcia, bo w większości zostały złożone przez osoby prywatne. 

Teraz w sprawie nastąpił przełom - Sąd Okręgowy w Krakowie pozytywnie rozpatrzył dwa z zażaleń, które zostały złożone przez stowarzyszenia (jednym z nich jest  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych). Zgodnie z decyzją sądu prokuratura musi rozpatrzyć zażalenia i raz jeszcze zdecydować, czy wszczęcie śledztwa w sprawie wypowiedzi Jędraszewskiego jest zasadne - opisuje "Wyborcza". 

Czytaj też: Abp Jędraszewski na mszy w Warszawie, przed kościołem protest. "Przekazujesz znak nienawiści"

Więcej o:
Komentarze (338)
Jędraszewski odpowie za "tęczową zarazę"? Sąd: Prokuratura musi rozpatrzyć skargi na odmowę śledztwa
Zaloguj się
 • nabuhodonozor33

  Oceniono 77 razy 71

  Więc nazwanie Jęddraszewskiego i spółkę czarną zarazą jest abstrakcyjne i nieokreślone

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 61 razy 47

  Żenująca, prymitywna, wzbudzająca odrazę... KLECHA.

 • szaja25

  Oceniono 56 razy 42

  Gdyby zdjął te swoje kolorowe fatałaszki i gdzieś na wiecu wygadywał te mądrości, to pewnie zamknęli by go w psychiatryku.

 • C ZA

  Oceniono 56 razy 42

  To, co uprawia Jędraszewski to DOKŁADNIE taka sama nagonka na dyskryminowane mniejszości, jaką w latach 30-tych uprawiali hitlerowcy.

 • acototak

  Oceniono 52 razy 40

  Jako "abstrakcyjne" i "nieokreślone" można określić większość wypowiedzi purpuratów.

 • sector23

  Oceniono 51 razy 39

  Syndrom wyparcia abepa Jądraszewskiego popycha go w kierunku co raz większej autokompromitacji.
  No cóż,.... zmiany starcze w połaczeniu z niskim ilorazem IQ oraz środowiskową obłuda i interesami z partia rządząca robią swoje. Trudno po kimś takim oczekiwać jakichś doniosłych myśli, czy epokowych dokonań. To po prostu miernota, człowiek, któremu się wydaje, że zrobił karierę i coś osiągnął, podczas gdy to jest zwykły obibok zakotwiczony w kaście podobnych sobie bezczelnych nierobów i "czarnoksiężników" żyjących na koszt baranów, którym wciskają kit i zabobony, strzygąc przy tym niemiłosiernie z kasy.

 • pionier630

  Oceniono 46 razy 36

  Szanowni wierni! To Wy decydujecie o przyszłości Jędraszewskiego i całego kościoła. Wystarczy, zamiast iść na mszę , wybrać się na spacer, do kina do ZOO,do znajomych. Wtedy na oszołomów w sukienkach przyjdzie opamiętanie.

 • ola-blue

  Oceniono 38 razy 34

  Jak ten pełen pychy arcybiskup śmie krytykować Boga za to, że stworzył człowieka gejem???

 • uoni

  Oceniono 35 razy 33

  Cały czas po Polsce panoszy się nie tęczowa ale czarna zaraza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX