Koronawirus. Minister zdrowia: 121 osób w szpitalach, 237 poddano kwarantannie

O 10 rozpoczęło się siódme posiedzenie Sejmu. Jest ono w całości poświęcone koronawirusowi. W swoim wystąpieniu minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce nadal nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem.

- Obecnie nie mamy pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa w Polsce. Hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie domowej. Ponad 3,6 tys. jest objętych nadzorem epidemiologicznym - przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia o koronawirusie: Najczęściej chorują seniorzy, bardzo rzadko dzieci

Jak podkreślił Szumowski, zakażenie w różnych społeczeństwach wygląda różnie. Stwierdził, że najczęściej chorują osoby starsze, a koronawirus bardzo rzadko występuje u dzieci. Podkreślił też, że ponad 80 proc. zakażonych przechodzi chorobę COVID-19 w sposób łagodny. Z przytaczanych przez niego danych wynika, że u 14 proc. chorych wystąpiło zapalenie płuc i duszności, a u pięciu proc. - ciężka niewydolność oddechowa. 

- Ryzyko zgonu związane z infekcją tym wirusem największe było w grupie powyżej 80. roku życia i u osób z wieloma współistniejącymi stanami chorobowymi - powiedział Łukasz Szumowski

Zobacz wideo Korwin-Mikke: Moja córka mnie pyta, czy nie umrze na koronawirusa

Minister zdrowia powiedział, że wirus z Wuhan jest podobny do innych koronawirusów i przeżywa na powierzchniach od kilku minut do dziewięciu dni, w związku czym istnieje niewielkie prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa na produktach, które są dostarczane dłużej niż dziewięć dni.

- Odporność nie została jeszcze dokładnie przebadana. Pojawiały się informacje, że następuje powtórne zachorowanie na wirusa, który już raz został przechorowany. Te dane nie zostały na razie potwierdzone w dostępnym piśmiennictwie medycznym - powiedział Szumowski. 

Łukasz Szumowski o koronawirusie: Niezwykle istotne jest to, by trzymać się instrukcji

Minister zdrowia powiedział, że koronawirus z pewnością niedługi pojawi się w Polsce. Powołał się na głosy ekspertów, którzy twierdzą, że nie ma możliwości zahamowania wirusa z Wuhan. 

- W sytuacji epidemicznej, gdy następuje strach przed nowym, niezwykle istotne jest to, by trzymać się instrukcji. To pierwsza epidemia w Polsce od czasu tak szeroko dostępnych mediów społecznościowych. Przez te media możemy dystrybuować informacje rzetelne i prawdziwe, ale też takie, które nie są sprawdzone (...) Jeśli tylko pojawi się pozytywny wynik, opinia publiczna natychmiast zostanie o tym poinformowana - zapewnił Łukasz Szumowski

Więcej o:
Komentarze (107)
Sejm w sprawie koronawirusa. Minister zdrowia: "Hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie"
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 44 razy 34

  Jasne, że nie ma koronawirusa.
  W Pislandii to nazywa się zapalenie płuc i duszności, oraz ciężka niewydolność oddechowa.

 • lubiedobrze

  Oceniono 32 razy 28

  Czy PiS wysłał już na granice Paciorkowce?
  To najskuteczniejsza broń przeciw wszelkim zagrożeniom. Jedna seria z pięciu KORONEK(!) poprzedzona strzałem z "WierzęWBoga" likwiduje jednego uchodźcę, kilo covida-19 i leczy z tęczowizmu.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 23 razy 21

  "Jeśli tylko pojawi się pozytywny wynik, opinia publiczna natychmiast zostanie o tym poinformowana - zapewnił Łukasz Szumowski"

  ... w TVPiS usłyszymy, że to wina platformy i Tuska.

 • 1moja

  Oceniono 18 razy 18

  "...Łukasz Szumowski o koronawirusie: Niezwykle istotne jest to, by trzymać się instrukcji..."

  #1 Jak sie tobie dom zapali dzwon po ks. dobrodzieja z wiadrem swieconej wody.
  #2 Jak ciebie bandyci na ulicy napadna to wzywaj sw. panienke Maryje aby ciebie ochronila cudownym plaszczem
  #3 Jak dziecko tobie zachoruje daj na msze.
  #4 Jak dopadnie ciebie CoronaV to nie mow tego nikomy aby nie szkodzic dumej i prawdziwej wladzy PiSdy.

  WyPAD w PiSdu 2020.

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 17

  Nie zmieniam, i nie mam zamiaru zmienić zdania, co do tego poniżej:

  Pod płaszczykiem paniki, związanej z korona-wirusem, Wasze gangsterskie władze, chcą przeprowadzić masę ustaw, które NIE mają nic wspólnego z korona-epidemią.
  Natomiast korona-wirus ma im posłużyć, jako instrument przyspieszający osiągniecie tego, (i trochę więcej), co MA dużo wspólnego z kaczą pandemią.
  Kaczą pandemia, której, jak nam wszystkim jest już od dawna wiadomo, ostatecznym celem jest osiągniecie apogeum absolutum dominium JK.

 • cadima1946

  Oceniono 19 razy 17

  "Hospitalizowanych jest 121 osób"
  W jakim kierunku? Rozumiem za w Polsce hospitalizowanych jest tysiace osob. W zwiazku z czym wymienil pan minister te 121 ?

 • sluchacz_2_sort

  Oceniono 21 razy 17

  Jak dlugo te 121 osb bedzie czekac na wynik?! Jesli lab PZH potrzebuje 18godz. a we Wloszech czy w Niemczech to 8h?! Dlaczego do cholery PZH pracuje do 15.00 i nie bada probek w weekend?! To jest farsa!!!

 • cob22

  Oceniono 14 razy 12

  Przeciez dzisiaj rano jeszcze zagrozenia nie bylo. Ten rzad nie trzyma sie ani kupy ani dooooopy. Oni to nazwa Kaszelek grypalny z mozliwoscia agonii. Lekarstwo: modlitwy, pielgrzymki i kazania Jedraszewskiego.

 • pedro.666

  Oceniono 14 razy 12

  To mam pociąć żonie resztę biustonoszów, czy nie, bo się gubię...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX