Pogoda. Synoptycy podsumowują. To była najcieplejsza i najmniej śnieżna zima od 240 lat

1 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, w związku z czym kolejne portale synoptyczne podsumowują, jaka była ostatnia zima. Wniosek jest jeden - tak ciepłej zimy nie było od lat.

"Od kiedy tylko na ziemiach polskich prowadzi się obserwacje pogody, nigdy nie było tak ciepłej i bezśnieżnej zimy" - pisze portal twojapogoda.pl. Pomiary temperatury na terenie dzisiejszej Polski prowadzone są od 1779 roku. Z danych zebranych przez ponad 240 lat wynika, że w tym czasie nie było zimy, która przyniosłaby średnią ogólnokrajową temperaturę na poziomie czterech stopni powyżej normy wieloletniej. Najcieplejszą zimą w tym okresie była zima na przełomie lat 1989-1990. Wówczas średnia anomalia temperatury sięgnęła około 3,5 stopnia.

"Zima okazała się nie tylko ekstremalnie ciepła, ale też bezśnieżna. W wielu miejscach zachodniej Polski śnieg prószył, ale za sprawą dodatniej temperatury nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilkę. Przy kontakcie z powierzchnią ziemi natychmiast się roztapiał" - pisze twojapogoda.pl, podkreślając, że tak ciepła zima jest złą wróżbą na przyszłość i zapowiada dalsze postępowanie zmian klimatycznych.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie.

IMGW: Listopad i grudzień były ekstremalnie ciepłe

Przypomnijmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaliczył ubiegły listopad i grudzień do miesięcy ekstremalnie ciepłych. Grudzień 2019 roku był trzecim najcieplejszym grudniem od roku 1951 i trzecim z najcieplejszych grudni w XXI wieku. Średnia obszarowa temperatura powietrza w tym miesiącu wyniosła 3,2 stopnia i była wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca o 3,6 stopnia. 

Więcej o: