Pogoda. Synoptycy podsumowują. To była najcieplejsza i najmniej śnieżna zima od 240 lat

1 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, w związku z czym kolejne portale synoptyczne podsumowują, jaka była ostatnia zima. Wniosek jest jeden - tak ciepłej zimy nie było od lat.

"Od kiedy tylko na ziemiach polskich prowadzi się obserwacje pogody, nigdy nie było tak ciepłej i bezśnieżnej zimy" - pisze portal twojapogoda.pl. Pomiary temperatury na terenie dzisiejszej Polski prowadzone są od 1779 roku. Z danych zebranych przez ponad 240 lat wynika, że w tym czasie nie było zimy, która przyniosłaby średnią ogólnokrajową temperaturę na poziomie czterech stopni powyżej normy wieloletniej. Najcieplejszą zimą w tym okresie była zima na przełomie lat 1989-1990. Wówczas średnia anomalia temperatury sięgnęła około 3,5 stopnia.

"Zima okazała się nie tylko ekstremalnie ciepła, ale też bezśnieżna. W wielu miejscach zachodniej Polski śnieg prószył, ale za sprawą dodatniej temperatury nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilkę. Przy kontakcie z powierzchnią ziemi natychmiast się roztapiał" - pisze twojapogoda.pl, podkreślając, że tak ciepła zima jest złą wróżbą na przyszłość i zapowiada dalsze postępowanie zmian klimatycznych.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie.

IMGW: Listopad i grudzień były ekstremalnie ciepłe

Przypomnijmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaliczył ubiegły listopad i grudzień do miesięcy ekstremalnie ciepłych. Grudzień 2019 roku był trzecim najcieplejszym grudniem od roku 1951 i trzecim z najcieplejszych grudni w XXI wieku. Średnia obszarowa temperatura powietrza w tym miesiącu wyniosła 3,2 stopnia i była wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca o 3,6 stopnia. 

Więcej o:
Komentarze (83)
Pogoda. Synoptycy podsumowują. To była najcieplejsza i najmniej śnieżna zima od 240 lat
Zaloguj się
 • pixima

  Oceniono 13 razy 13

  Postawcie się teraz na miejscu górników. Z jednej z strony zaprzeczasz istnieniu globalnego ocieplenia z drugiej musisz z nim walczyć bo przez ciepłe zimy dramatycznie spada zapotrzebowanie na węgiel. Czysta schizofrenia.

 • tomasz.rze

  Oceniono 12 razy 12

  Po co Polakom zima, jeśli bałwanów przez cały rok w Sejmie nie brakuje a ceny w sklepach mrożą krew w żyłach?

 • westgreg

  Oceniono 9 razy 7

  Małe są szanse na to, że ludzkość zatrzyma proces zmian klimatycznych. Pora podjąć działania adaptacyjne.

 • melon30

  Oceniono 14 razy 6

  Ale dalej jest mnóstwo ludzi, którzy nie wierzą w globalne ocieplenie. To nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz szkodliwe. Bo tacy ludzie nie uczą młodego pokolenia chronić klimatu. Słyszę wokół, że zawsze pojawiały się cyklicznie ociepleni... to prawda... ale nigdy nie było aż tak kolosalnej różnicy temperatur... Przykre, że moje dzieci nie będą oglądały śniegu w mieście....

 • supermarjan

  Oceniono 8 razy 4

  nie wydaje mi sie bysmy mieli wiecej niz 10-15 lat.
  bez znaczenia jest powod. wzrost temp. pow. pewnej granicy uruchamia kaskadowe emisje metanu. to znowu wykladniczo ocieplaja ziemie itp itd.
  to jest koniec.
  o metanie mowilo sie kilka i kilkanascie lat temu. obecnie nauka stara sie o tym milczec.
  to jest znak ze nie chca wprowadzac paniki, wiec dziej sie wola boga chwilo trwaj.
  z naciskiem na chwilo....

 • rabbitt

  Oceniono 5 razy 3

  Jestem ciekaw,czy śnieg nie chciał padać bo PiSS rządzi czy chciał padać tylko wcześniej go PiSSiory zdążyły ukraść ?

 • ireksz

  Oceniono 3 razy 3

  moze i tak, ALE w/g trumpa. putina i dudy NIE MA ocieplenia!! i dalej na nich glosujcie jak karpie za Swietami!!! do dziela, az z Was zostanie popiol!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX