Ministerstwo Zdrowia: W Polsce wciąż nie ma koronawirusa. Żadna z badanych próbek nie jest pozytywna

- Żadna z badanych wczoraj próbek nie jest pozytywna. Nadal nie mamy w Polsce potwierdzonego zarażenia - ogłosiło w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Obecnie 146 osób przechodzi kwarantannę.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że żadna z badanych w piątek próbek nie jest pozytywna. W Polsce wciąż nie ma potwierdzonego zakażenia koronawirusem.

Jak poinformował w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski w Polsce obecnie hospitalizowanych jest 106 pacjentów, 146 w kwarantannie i ponad 3 tys. przebywa pod obserwacją. Szef resortu wielokrotnie zapowiadał, że koronawirus na pewno dotrze do naszego kraju. Stwierdził, że to tylko kwestia czasu.

Czym jest koronawirus?

2019-nCoV to wirus należący do rodziny koronawirusów. Pierwsze przypadki zakażeń tym wirusem odnotowano pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, które jest uważane za epicentrum epidemii. Jak podaje WHO, około 80 procent zakażonych dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Około jedna na sześć osób, które zakażą się koronawirusem, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem.

Jak poinformował szef GIS Jarosław Pinkas, osoby, które w ostatnim czasie były we Włoszech i się źle czują, powinny zostać w domu i zadzwonić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Można się również zgłosić do szpitala zakaźnego, jednak należy zadbać o to, aby nikogo po drodze nie zarazić. PIS może wezwać specjalny zespół, który przewiezie do specjalnej placówki.

W związku z epidemią koronawirusa Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię dostępną pod numerem: 800 190 590.

Zobacz wideo Lubnauer: Oczekujemy od rządu, że będzie przygotowany
Więcej o: