Episkopat wydał komunikat ws. koronawirusa. Są zalecenia dla wiernych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał komunikat w sprawie możliwego zagrożenia koronawirusem. Znalazły się w nim m.in. zalecenia dla wiernych dotyczące przyjmowania komunii i korzystania z wody święconej. W polskich kościołach będzie też odczytywana informacja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

W związku z możliwym zagrożeniem koronawirusem w Polsce na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski zamieszczono specjalny komunikat. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki zwrócił się w nim do duchowieństwa i wiernych z prośbą o "zachowanie zwiększonej ostrożności".

W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy - w kościołach i pomieszczeniach parafialnych - przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny. [...] trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę

- czytamy w komunikacie. Pada w nim również zalecenie dotyczące korzystania z wody święconej. "Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach" - pisze Gądecki. 

Jak poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, w najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja ministra zdrowia na temat koronawirusa. "Informacja ta została przekazana w piątek wieczorem i została przekazana do wszystkich diecezji, z prośbą o rozpowszechnienie wśród wiernych" - przekazał Andrianik. Z jej treścią można zapoznać się na stronie KEP.

>>> Czy polscy turyści z miejsc objętych koronawirusem zostaną ściągnięci do kraju?

Zobacz wideo

Koronawirus. WHO podniosła globalne ryzyko wybuchu epidemii

W trakcie piątkowej konferencji prasowej Szumowski zapewnił, że w Polsce nie ma żadnego stwierdzonego przypadku koronawirusa, a wszystkie 39 próbek pobranych od pacjentów wykazało brak zakażenia patogenem. - Na pewno jakieś [badanie próbek - red.] go wykaże, wówczas niezwłocznie o tym poinformujemy - powiedział. Jak dodał, w związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkie szpitale w Polsce zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.

Również w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła globalne ryzyko wybuchu epidemii koronawirusa do "bardzo wysokiego" - najwyższego z możliwych. Szef WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił również, że największym wyzwaniem do pokonania są strach i dezinformacja.

Więcej o: