Naczelna Rada Lekarska wzywa Morawieckiego do zakazania imprez masowych. "Postawmy koronawirusowi tamę"

"W imieniu środowiska lekarskiego zwracam się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie naszych rekomendacji, by jak najszybciej został wprowadzony zakaz organizacji imprez masowych" - napisał w oficjalnym oświadczeniu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Choć koronawirus nie dotarł jeszcze do Polski, Matyja wzywa do opowiedzenia na wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia do wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa i podjęcie radykalnych działań.

Naczelna Rada Lekarska wzywa do zakazania imprez masowych

Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała premierowi:

  1. jak najszybsze wprowadzenie zakazu imprez masowych,
  2. odwołanie zbliżających się imprez,
  3. wstrzymanie wydawania zwolnień na tego typu wydarzenia.

Andrzej Matyja przekonuje, że "należy zalecać organizatorom wszelkich wydarzeń gromadzących licznych uczestników (m.in. spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów) ich odwołanie do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie". 

"Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa - m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji - tym lepiej" - pisze prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. "Skuteczne powstrzymanie koronawirusa wymaga radykalnych kroków. Postawmy mu tamę, póki jeszcze nie 'zadomowił' się w naszym kraju" - dodaje Matyja w apelu do premiera.

Zobacz wideo >>> Czy Polska jest gotowa na koronawirusa?

Koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie

Przypomnijmy, że 30 stycznia 2020 r. dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ogłosił, że rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Wirus dotarł już na niemal wszystkie kontynenty. Wyjątkiem jest Antarktyda.

Największym ogniskiem koronawirusa na świecie w dalszym ciągu są Chiny. W Państwie Środka odnotowano już ponad 78 tysięcy przypadków zakażenia tym wirusem i blisko 3 tys. przypadki zgonów z nim związanych. Kolejnym krajem, w którym jest najwięcej osób zakażonych to Korea Południowa. Tam zakaziło się ponad 2 tys. osób, z których 12 zmarło. Ostatnie miejsce na tym smutnym podium zajmują Włochy, gdzie odnotowano ponad 600 przypadków zakażenia i 17 zgonów.

Koronawirus dotarł także do: Iranu, Japonii, Singapuru, Hongkongu, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Kuwejtu, Tajlandii, Francji, Bahrajnu, Hiszpanii, Australii, Malezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wietnamu, Wielkiej Brytanii, Kanady, Makau, Szwajcarii, Szwecji, Iraku, Omanu, Izraela, Indii, Filipin, Chorwacji, Austrii, Grecji, Finlandii, Rosji, Pakistanu, Libanu, Afganistanu, Nepalu, Litwy, Kambodży, Gruzji, Irlandii Północnej, Nigerii, Norwegii, Algierii, Belgii, San Marino, Danii, Holandii, Północnej Macedonii, Białorusi, Nowej Zelandii, Brazylii, Rumunii, Estonii, Egiptu i Sri Lanki.

W Polsce nadal nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówił jednak, że prędzej czy później dotrze on do naszego kraju, a Polska służba zdrowia przygotowuje się na taką ewentualność.

Interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie aktualizują naukowcy z instytutu Center for Systems Science and Engineering (CSSE) - jednostki związanej z Johns Hopkins University w Baltimore. Można ją znaleźć TUTAJ.

Więcej o: