Są wyniki kontroli po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Nawet 180 samowoli budowlanych na stokach

Kontrola stoków narciarskich na Podhalu wykazała, że w rejonie stacji narciarskich znajduje się nawet 180 samowoli budowlanych. Część z nich wymaga sprawdzenia, a część całkowitej rozbiórki. Kontrolę wszczęto po tym, jak w Bukowinie Tatrzańskiej trzy turystki z Warszawy zginęły przygnecione przez dach, który został zerwany z postawionej nielegalnie wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zakopanem zakończył kontrolę na wyciągach narciarskich - informuje "Gazeta Krakowska". Rozpoczęła się ona po tragicznym wypadku, do którego doszło 10 lutego na Rusińskim Wierchu w Zakopanem. Dach prowizorycznej wypożyczalni sprzętu narciarskiego śmiertelnie przygniótł tam 52-letnią kobietę i jej dwie córki w wieku 16 i 21 lat. Buda była samowolą budowlaną - była zrobiona z naczepy tira obitej deskami. Dach przykręcono pięciocentymetrowymi śrubami. Z relacji świadków wypadku wynikało, że zanim uderzył w turystki, przeleciał w powietrzu prawie 60 metrów.

Nawet 180 samowoli budowlanych przy stokach narciarskich na Podhalu

Szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Zakopanem Jan Kęsek przekazał, że w czasie kontroli na terenie całego powiatu tatrzańskiego zliczono 180 obiektów (głównie małych pawilonów, które nie są związane na stałe z gruntem), z których część nie miała żadnych dokumentów, a nadzór traktuje je jako potencjalne samowole budowlane. - Tyle obiektów wzbudza podejrzenia - powiedział Kęsek, cytowany przez "Gazetę Krakowską".

Jak dodał, teraz inspektorzy będą po kolei weryfikowali, które z obiektów kwalifikują się do rozbiórki. - Niektóre zostały od razu usunięte przez właścicieli. Nie wiemy jednak, czy nie pojawią się np. w przyszłym sezonie zimowym - dodał.

Śledztwo w sprawie tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie - śledztwo prowadzone jest w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci trzech osób i złamania prawda budowlanego. Jedyny zarzut (dotyczący postawienia samowoli budowlanej) usłyszał na razie 30-letni mieszkaniec Podhala, który był inwestorem wypożyczalni postawionej na stoku. Grozi mu do 2 lat więzienia. Prokuratura nie postawiła mu innych zarzutów, ale nie wyklucza, że stanie się tak w najbliższym czasie.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego
Więcej o:
Komentarze (115)
Są wyniki kontroli po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Nawet 180 samowoli budowlanych na stokach
Zaloguj się
 • takaprawda3000

  Oceniono 65 razy 63

  Do tej pory barany z inspektoratu nie miały ludzi i twierdzili że nie są w stanie przeprowadzać kontroli, a nagle w miesiąc znaleźli ich 180.
  Jak im się gruncik pod nogami zapalił to zaczęli działać.

 • Marcin Ozimek

  Oceniono 35 razy 33

  Szanowny Nadzór powinien beknąć za tą tragedię. Przecież ta samowola nie była schowana w dżungli tylko na obleganej turystycznie górze. Nikt tego nie widział ?

 • czizus

  Oceniono 34 razy 32

  Wywalić z pracy miejscowy nadzór budowlany na pysk. Coś mi się wydaje, że do Bukowiny dotarła "dobra zmiana". A fuj, chciałem powiedzieć "podła zmiana".

 • pm7303

  Oceniono 28 razy 26

  Eee, ja bym wolał usłyszeć ile w takiej Białce Tatrzańskiej jest LEGALNYCH budowli, no że te wszystkie budy stoją 'na dziko' to chyba wszyscy oprócz 'ynspektora' wiedzieli.

 • jr968

  Oceniono 25 razy 25

  Dlaczego ten kraj jest taki chory? W sumie, to chyba dlatego, że ma taki "cwany" i dumny, za to niezbyt mądry i nieskory do przestrzegania przepisów naród. U nas ruszają lawinowe kontrole zawsze po tym, jak się zdarzy tragedia. Jak się zawali dach hali i zginą ludzie, ruszają kontrole dachów. Jak zginą dzieciaki w escape-roomach, ruszają kontrole escape-roomów, Jak utonie kilkoro dzieci na raz w morzu, ruszają kontrole kąpielisk. Jak zabije kogoś dach z budynku, który nigdy nie powinien być wzniesiony, ruszają kontrole budynków (oczywiście w okolicach podobnych obiektów tylko). Paranoja. Jestem pewien, że tu, gdzie siedzę teraz, patrząc przez okno, widzę (choć nie wiem, które to) z dziesięć albo i sto potencjalnych zagrożeń spowodowanych nieprzestrzeganiem prawa i przepisów bezpieczeństwa. Ale póki coś kogoś nie zabije, to jest OK.

 • Miru Web

  Oceniono 24 razy 22

  Omijam z daleka ten region Polski." Dumny góralski naród," który nie wprowadził ustaw przeciw przemocowych . Religijne oszołomy, tłukące swoje żony i dzieci.

 • c.t.k

  Oceniono 26 razy 22

  Kęsek powinie sam te samowolki rozbierać a potem za jaja zostać powieszony i pod celą gnić.
  Nie wiedział?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX