Dodatkowe 100 mln zł od rządu na walkę z koronawirusem. Szumowski: Zdrowie nie ma barw partyjnych

- Na dziś w Polsce nie ma żadnego stwierdzonego przypadku koronawirusa - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, w związku z sytuacją epidemiologiczną szpitale w kraju zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Zaapelował też do opozycji, by nie wykorzystywała sytuacji do celów politycznych.

W piątek po południu minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na konferencji prasowej, że dotychczas w Polsce nie wykryto żadnego przypadku koronawirusa, a wszystkie 39 próbek pobranych od pacjentów wykazało brak zakażenia patogenem. - Na pewno jakieś [badanie próbek - red.] go wykaże, wówczas niezwłocznie o tym poinformujemy - powiedział. Jak dodał, w związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkie szpitale w Polsce zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.

Szpitale w stanie podwyższonej gotowości, dodatkowe 100 mln zł na walkę z koronawirusem

Szumowski poprosił media i opozycję o nierozpowszechnianie fałszywych informacji. Odniósł się też do słów Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki KO na prezydenta, która na Twitterze zaapelowała do rządu o "ujawnienie prawdy o przypadkach koronawirusa w Polsce". - Ja jestem lekarzem, a zdrowie pacjentów nie ma barw partyjnych. Jestem otwarty na rozmowy, rozmawiam z wieloma politykami na temat tego, jak wygląda sytuacja w Polsce - mówił minister zdrowia, wskazując, że "nie warto robić z tego gry partyjnej". Podkreślił też, że wciąż dokupowane są testy na obecność koronawirusa. - 30 tysięcy to liczba tych testów, które pojawią się w Polsce w najbliższych dniach - dodał.

Szef KPRiM Michał Dworczyk poinformował z kolei o zakończeniu spotkania premiera z wojewodami i o tym, że rząd zdecydował się przekazać dodatkowe 100 milionów złotych na walkę z koronawirusem.

Premier uruchomił sto milionów złotych, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem

- powiedział.

Zobacz wideo Koronawirus coraz bliżej Polski.
Więcej o: