Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej o koronawirusie: Chaos. Lekarze nie wiedzą, gdzie kierować pacjenta

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie przyznał, że choć przypadku zakażenia koronawirusem nie stwierdzono jeszcze w Polsce, to w szpitalach panuje chaos organizacyjny. - Ogromna niewiedza jest również po stronie lekarzy, gdzie pacjenta kierować, gdzie dzwonić, jak się zachować - mówił w Polsat News.

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, doktor Łukasz Jankowski, w programie "Interwencja" Polsat News był pytany, czy szpitale są przygotowane na pojawienie się koronawirusa w Polsce. Ministerstwo zdrowia podkreśla, że niemal na pewno do pierwszego zakażenia dojdzie w najbliższych dniach. Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami, które rozpoczęło się w piątek po godzinie 10 w KPRiM, jest poświęcone m.in. przygotowaniu sanitarnemu i epidemiologicznemu w poszczególnych regionach Polski.

Zobacz wideo Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę

"Ludzie pytają, czy są jakieś procedury dla lekarzy"

Jankowski przyznał, że lekarze nieustannie zwracają się do Okręgowej Izby Lekarskiej z pytaniami, gdzie powinni pokierować pacjenta i "jak w danym przypadku się zachować". - Myślę, że to kwestia najbliższych dni, po stronie władz leży obowiązek, żeby jak najszybciej do lekarzy dotrzeć z procedurami, które, mam nadzieję, są - powiedział.

Lekarze pytają, czy są jakieś procedury dla lekarzy, jaka jest ścieżka organizacyjna. Istnieje duży chaos organizacyjny, ogromna niewiedza również po stronie lekarzy, gdzie pacjenta kierować, gdzie dzwonić, jak się zachować

- dodał w "Interwencji" Polsat News.

Przypomnijmy, że na razie w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. W czwartek minister zdrowia przekazał, że w polskich szpitalach przebywa 47 osób, u których podejrzewa się zakażenie patogenem. Z najnowszych informacji wynika, że 39 próbek pobranych od pacjentów, które zostały przebrane przez Państwowego Zakładu Higieny, dało wynik negatywny na obecność koronawirusa. 

Więcej o: