Kilkudziesięciu Polaków z podejrzeniem koronawirusa. Nieoficjalnie: są wyniki 39 próbek

39 próbek pobranych od Polaków na obecność koronawirusa dało wynik negatywny - nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska. Ma wśród nich być m.in. 25-letnia pacjentka z Łodzi, która po powrocie z Tajlandii trafiła na oddział chorób zakaźnych łódzkiego szpitala im. Biegańskiego. W czwartek minister zdrowia informował, że w polskich szpitalach przebywa 47 osób, u których podejrzewa się zakażenie patogenem.

Badania 39 próbek pobranych od Polaków z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, które w czwartek trafiły do Państwowego Zakładu Higieny, dały wynik negatywny - podaje nieoficjalnie Wirtualna Polska. Z ustaleń portalu wynika, że zakażenie patogenem wykluczono m.in. u pacjentów z Łodzi, w tym u 25-letniej kobiety, która trafiła do zakaźnego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi po powrocie z Tajlandii. Przed powrotem do Polski miała chorować od blisko tygodnia. Lokalne media informowały w czwartek, że to ona może być pierwszą zakażoną osobą w Polsce, ale doniesienia te zdementowało ministerstwo zdrowia.  

Polacy badani na obecność koronawirusa. Nieoficjalnie: Wciąż nie ma przypadku zakażenia

Łącznie w PZH przebadano już blisko 300 próbek od polskich pacjentów. Dotychczas w Polsce wciąż nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa. W czwartek minister zdrowia informował na konferencji prasowej, że w polskich szpitalach przebywa 47 pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Jak dodał,  55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 - monitoringiem służb sanitarnych.- Jeżeli pojawi się koronawirus w Polsce, informację o tym niezwłocznie przekażemy. To kwestia najbliższych dni, kiedy ten wirus się w Polsce pojawi - mówił Szumowski.

W piątek o godzinie 10 w Kancelarii Premiera odbędzie się odprawa Mateusza Morawieckiego ze wszystkimi wojewodami w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Z kolei na poniedziałek jest zaplanowane specjalne, dodatkowe posiedzenie Sejmu poświęcone problemowi.

Na całym świecie wykryto jak dotąd 83 389 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 2 858 osób, a wyzdrowiało - 36 576. W ostatnich godzinach poinformowano m.in. o pierwszych przypadkach na Białorusi i Litwie. Liczba zakażeń rośnie we Włoszech i Francji, pierwszy przypadek wykryto także w Irlandii Północnej.

Zobacz wideo Koronawirus coraz bliżej Polski.