Abp Sławoj Głódź wydał oświadczenie ws. medialnych doniesień. "Moje bezpieczeństwo i życie zostało zagrożone"

Kilka dni temu tygodnik "Wprost" informował, że skargi na abp. Sławoja Leszka Głodzia, m.in. stosowania mobbingu, dotarły do Watykanu, który ma wysłać do Gdańska wizytatora. Metropolita Gdański zaregował na medialne doniesienia krótkim oświadczeniem, w którym zapowiedział "wystąpienie na drogę prawną".

Zainteresowanie Watykanu wzbudziły skargi 16 księży, którzy w ubiegłym roku zapewnili, że mogą potwierdzić doniesienia, jakie od lat krążyły wokół abp. Sławoja Leszka Głodzia. Jak dotąd jednak te skargi nie trafiały do papieża, a do nuncjusza abp. Salvatore Penacchio, który - jak pisał kilka dni temu "Wprost" - jest dobrym znajomym gdańskiego metropolity.

>>> Władysław Kosiniak-Kamysz: "Polityka w Kościele jest problemem"

Zobacz wideo

"Tym razem jednak skargi trafiły bezpośrednio do Sekretariatu Stanu i do samego papieża Franciszka. (...). Jak nieoficjalnie dowiedział się „Wprost”, Watykan zdecydował się wysłać do Gdańska wizytatora, który ma zbadać sytuację na miejscu. Na razie nie wiadomo, kto nim będzie i czy misja będzie oficjalna - twierdził tygodnik.

Na złe traktowanie przez abp. Głodzia księża skarżyli się już w 2013 roku, co nagłośniono właśnie we "Wprost". Duchowny miał upokarzać podwładnych czy stosować mobbing. W medialnych doniesieniach pojawiały się też sugestie o kryciu duchownych, którzy mieli dopuścić się molestowania nieletnich. W filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" Głódź przedstawiany jest jako jeden z najważniejszych dostojników pomagający tuszować pedofilię w polskim Kościele.

Abp Sławoj Głódź wydał oświadczenie ws. medialnych doniesień na jego temat

Na stronie internetowej Archidiecezji Gdańskiej pojawiło się właśnie krótkie oświadczenie duchownego, w którym skomentował medialne doniesienia na swój temat.

Po raz kolejny został przeprowadzony przez niektóre media brutalny atak na moją osobę. W używanej przez nie narracji w sposób wyraźny uwidaczniają się próby podjudzania opinii publicznej do nienawiści względem mnie przez stosowanie manipulacji i rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji

- pisze Sławoj Leszek Głódź. "Chcę podkreślić, że nie wykazałem żadnej opieszałości w sprawie jakichkolwiek duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa. Prowadzone są one zgodnie z procedurami określonymi przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski" - czytamy w oświadczeniu.

Metropolita gdański zasugerował też, że medialny szum wokół jego osoby przyczynił się do znacznego uszczerbku na jego zdrowiu. Zapowiadając podjęcie kroków prawnych Sławoj Głódź powołał się na przykład jednego z apostołów. "W związku z tym, że moje bezpieczeństwo i życie zostało zagrożone, a także stan mojego zdrowia spowodowany chorobą nowotworową nieustannie się pogarsza, będę zmuszony wystąpić na drogę działań prawnych. Taką możliwość otwiera przykład św. Pawła Apostoła, który w sytuacji zagrożenia życia skorzystał z obowiązującego wówczas prawa (zob. Dz 25,1-12)" - stwierdził duchowny. 

We wspomnianym fragmencie Nowego Testamentu wobec Pawła Apostoła "najwyższy kapłan i znamienici Żydzi" wysunęli ciężkie oskarżenie, którego jednak nie potrafili udowodnić. Ten, w obliczu grożącej mu kary śmierci i jednocześnie przekonany o swojej niewinności, postanawia odwołać się do najwyższej instancji, czyli wyroku cesarza. 

Więcej o:
Komentarze (342)
Abp Sławoj Głódź wydał oświadczenie ws. medialnych doniesień. "Moje bezpieczeństwo i życie zostało zagrożone"
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 101 razy 95

  Bój się wizytatora Flaszka. Idą po ciebie.
  Goowno z tego będzie, ale strach Jego Fioletowości dobrze wpływa na moje samopoczucie : )

 • kater-11

  Oceniono 75 razy 67

  ''Złote , a takie skromne '' , ''... byleby flaszek nie zabrali ...... ''

 • 162tony

  Oceniono 57 razy 53

  Zamiast powiedzieć "tak zrobiłem to, jestem gotów ponieść konsekwencje nierozważnych czynów" to ten straszy prawnikami, sądami, i karą od Boga...
  Oj kiepskich doradców ma nasz kler.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 54 razy 50

  Tyle że św, Paweł powiedział też "„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus.”O opasłym biskupie na włościach jako pośredniku nigdy nie wspominał. Aczkolwiek Abp myśli pewnie, że św . Paweł wspominał o nim gdy mówił „Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy.”

 • dziadwawelski

  Oceniono 44 razy 40

  Pewnie odcięli pijaka od alkoholu i już lamentuje, że on tak dłużej nie wytrzyma ;-))))))))) Patologia !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX