W poniedziałek specjalne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Dworczyk: Środków w budżecie nie zabraknie

Na piątek premier Mateusz Morawiecki wezwał na spotkanie wszystkich wojewodów - tematem rozmowy będzie sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Z kolei w poniedziałek 2 marca odbędzie się dodatkowe, specjalne posiedzenie Sejmu w tej sprawie. - Środków w budżecie na walkę z koronawirusem nie zabraknie - uspokaja szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.

W piątek o godzinie 9 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z wszystkimi wojewodami. Tematem rozmowy będzie sytuacja związana z koronawirusem - poinformował na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Zobacz wideo Koronawirus coraz bliżej Polski.

Dworczyk o walce z koronawirusem: Środków w budżecie nie zabraknie

- Premier wezwał na wszystkich wojewodów do Kancelarii Premiera, żeby zrobić status przygotowań w każdym województwie i sprawdzić kwestie związane z komunikacją - powiedział, precyzując, że chodzi m.in. o zweryfikowanie, "jak każde województwo jest przygotowane" na ewentualne przypadki zakażeń koronawirusem w regionie. - Chcemy, żeby ta informacja - prawdziwa, spokojna, merytoryczna - dotarła nie tylko do każdego województwa, ale też powiatu, gminy, miejscowości - dodał, zaznaczając, że kancelaria premiera zwróciła się do mediów o udostępnienie czasu antenowego, by przekazywać rzetelne informacje na ten temat.

Dworczyk zapewnił też, że w budżecie państwa nie zabraknie pieniędzy w związku z koronawirusem. Podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że rezerwa przeznaczona na sytuacje kryzysowe wynosi ponad miliard złotych.

Do tego jest rezerwa Prezesa Rady Ministrów - 200 mln złotych, którą też można elastycznie i szybko wykorzystać do działania. Jedno jest pewne: w budżecie nie zabraknie środków. Niezależnie od rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem, czy z przygotowaniami, żeby takie środki zabezpieczyć. Tych środków na pewno nie zabraknie

- mówił.

W poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Wnioskował o nie Andrzej Duda

W czwartek po godzinie 14 Elżbieta Witek poinformowała, że nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. epidemii koronawirusa odbędzie się w poniedziałek 2 marca o godzinie 10. O jego pilne zwołanie zawnioskował prezydent Andrzej Duda. Tematem posiedzenia ma być sytuacja epidemiologiczna.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał z kolei, że choć w Polsce wciąż nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia patogenem, to z pewnością "pojawi się w najbliższych dniach". Obecnie w polskich szpitalach z podejrzeniem zakażenia koronawirusem przebywa 47 osób - służby czekają na zbadanie pobranych od nich próbek. 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 - monitoringiem służb sanitarnych.

Na całym świecie wykryto jak dotąd ponad 81 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. WHO jest szczególnie zaniepokojona szybko rosnącą liczbą zakażonych m.in. we Włoszech - stwierdzono tam 400 zakażeń, a zmarło 14 osób.

Więcej o:
Komentarze (69)
W poniedziałek specjalne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Dworczyk: Środków w budżecie nie zabraknie
Zaloguj się
 • lisamonika

  Oceniono 16 razy 14

  czy lozek w szpitalach w izolatkach dla zakaznych tez nie zabraknie? Samimi pieniedzmi nie pomozemy ludziom.

 • niktwazny126

  Oceniono 14 razy 12

  Nasi władcy zachowują się, jakby przedwczoraj trafiła do nich informacja o szybko rozprzestrzeniającej się epidemii. Prezydent bryluje na spotkaniach przedwyborczych, a nagle ktoś mu przypomniał, że ten wirus i jego lekceważenie może źle wyglądać w kampanii, premier- jakby ukryty (przed wirusem??), prezes ma wiele do powiedzenia na każdy temat, tutaj milczy. A środki? Ciekawe, komu zabiorą, żeby dać na ochronę przed tym wirusem.

 • zd46

  Oceniono 12 razy 10

  Oszalała wyborami władza, raczyła zauważyć, że choroba "koronawirus" może być dla Polski "zawierzonej" też grożny a modły niczego nie zabezpieczą. W innych krajach jest ruch, jak się zabezpieczyć a w kraju tylko minister Szumi Szumowski: " u nas jeszcze nie ma i kiedy byłem na nartach z A.Dudą też nie widziałem zagrożenia chorobowego, poprostu cud w Polasce".

 • drugiepietro

  Oceniono 9 razy 9

  "Środków w budżecie na walkę z koronawirusem nie zabraknie - uspokaja szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk." Nie zbraknie? Komu w takim razie zabierzecie - czy chorym na choroby nowotworowe, bo w sytuacji epidemii leczenie onkologiczne, zwłaszcza chemioterapia, zostanie zawieszone, a pozbawieni naturalnej odporności chorzy będą masowo umierać?

 • baby1

  Oceniono 9 razy 9

  Nie chodzi tylko o pieniądze. Trzeba mieć przygotowane szpitale z odpowiednim wyposażeniem i personelem do przyjęcia chorych. Jeżeli wirus rozprzestrzeni się w Polsce to trzeba liczyć się, że tych pacjentów będzie kilkaset.

 • j21p

  Oceniono 11 razy 9

  Co słychać u bohaterów #AferyPiS?
  #SREBRNA
  #PFN
  #KNF
  #PZU
  #PCK
  #NBP
  #PKS
  #SKOK
  #GetBank
  #Falenta
  #aferapodkarpacka
  #aferawołomińska
  #MierzejaWiślana
  #OstrolekaC
  #listabrakujacychlekow
  #gruntyMorawieckiego
  #milionydlaRydzyka

  Nie zamiecie tego pod dywan
  #wyPAD2020

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 7

  A wniosek opozycji sobie leży i leżałby jeszcze długo , "dzięki ci pisie" .

 • j21p

  Oceniono 5 razy 5

  Dworczyk oszuscie jak twoje oswiadczenie majatkowe?

  O przepraszam, 13 oswiadczen majatkowych

  Masz honor na dymisje??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX