47 osób z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Szumowski: Wirus pojawi się w najbliższych dniach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaprzeczył, jakoby do tej pory w Polsce stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem, choć, jego zdaniem, taki przypadek pojawi się w ciągu najbliższych dni. Szef resortu poinformował, że obecnie w polskich szpitalach przebywa 47 osób z podejrzeniem koronawirusa.

- Jeżeli pojawi się koronawirus w Polsce, informację o tym niezwłocznie przekażemy - poinformował Łukasz Szumowski podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem KPRM Michałem Dworczykiem. - To kwestia najbliższych dni, kiedy ten wirus się w Polsce pojawi - dodał.

Koronawirus. W Polsce jest 47 osób z podejrzeniem zakażenia

Minister zdrowia zaapelował o spokojną, rzetelną ocenę sytuacji i unikanie wywoływania niepotrzebnych emocji. - To kolejny apel, również do mediów, o utrzymanie spokojnego, racjonalnego podejścia, szczególnie w momencie, gdy ten wirus się pojawi - powiedział. Podkreślił, że nie ma żadnego powodu, by traktować tego wirusa inaczej niż inne, wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych.

Zobacz wideo Czy polscy turyści z miejsc objętych koronawirusem zostaną ściągnięci do kraju?

- On naprawdę nie spowoduje jakiejś drastycznej katastrofy, w naszej ocenie - dodał minister. Zapewnił, że jeżeli będzie przypadek zakażenia koronawirusem w kraju, to informacja o tym zostanie niezwłocznie przekazana opinii publicznej. Łukasz Szumowski poinformował także, że obecnie w polskich szpitalach przebywa z podejrzeniem zakażenia koronawirusem 47 osób. 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 - monitoringiem służb sanitarnych.

Na całym świecie wykryto jak dotąd ponad 81 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. WHO jest szczególnie zaniepokojona szybko rosnącą liczbą zakażonych m.in. we Włoszech - stwierdzono tam 400 zakażeń, a zmarło 12 osób.

Więcej o: