Chrystus wygrywa z demonami na Kaszubach. Gmina głosuje ws. mitologicznych rzeźb

- Całą noc nie spałam. Jestem w szoku. Ten krzyk, ta nienawiść. Tyle lat pracuję w tym środowisku, ale czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałam - wyznała Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia, po wiejskim spotkaniu, podczas którego głosowano nad usunięciem z gminy rzeźb przedstawiających mitologiczne kaszubskie demony.

Historia opisana w reportażu pt. "Co się wczoraj stało w gminie Linia? 'Zwyciężył Jezus'?" opublikowanym przez magazynkaszuby.pl z pozoru wydaje się zabawna. Dokładna lektura tekstu nie nastraja jednak do śmiechu.

Gmina Linia głosuje nad usunięciem mitologicznych rzeźb

- Jesteśmy oczerniani, poniżani, wyśmiewani. Bronimy swojej wiary. A chodzi nam o te demony… - mówi jedna z osób obecnych na lutowym spotkaniu w gminie Linia. Jej zdanie podziela spora część osób uczestniczących w posiedzeniu. Z drugiej strony sali pojawiają się argumenty o wolności religijnej oraz o tym, że część osób chce zachowania rzeźb.

O wyniku głosowania nie rozstrzyga jednak burzliwa dyskusja. Po trzech godzinach część znużonych i zirytowanych mieszkańców opuszcza posiedzenie. Większość z nich to osoby opowiadające się za pozostawieniem mitologicznych figur, z których część w ogóle nie traktuje sprawy poważnie.

Ci, którzy zostają, wymuszają w końcu na sołtysie i radnych głosowanie. Przegłosowana zostaje opcja usunięcia rzeźb. Wójt, która sama wyszła, nie uznaje jednak wyniku, mówiąc że spotkanie zostało formalnie zamknięte, a część osób opuściła salę, i zapowiada konsultacje z prawnikiem.

Kapłani z Sianowa chcą poczuć kaszubskiego ducha

Opisane w reportażu głosowanie odbyło się na kolejnym ze spotkań w gminie Linia poświęconych sprawie szlaku "Poczuj kaszubskiego ducha", na którym znajdują się drewniane figury przedstawiające fantastyczne postacie z kaszubskiej mitologii.

Szereg miejscowości głosowanie ma już za sobą. Mieszkańcy sołectwa Osiek zadecydowali o usunięciu figury z przestrzeni swojej miejscowości, a na jej miejscu ksiądz proboszcz z Rozłazina postawił figurę Chrystusa Króla. W Kętrzynie i Zakrzewie mieszkańcy również zdecydowali o usunięciu figur. Z drugiej strony, w Smażynie, Lewinku, Lewinie, Tłuczewie, Strzepczu, Kobylaszu mieszkańcy postanowili, że rzeźby zostaną.

Skąd sprzeciw wobec rzeźb? Kapłani z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie, która uznawana jest za najważniejszą kaszubską świątynię, wzywają do ich usunięcia. - Modlę się do Pani Sianowskiej Królowej Kaszub o pomoc w usunięciu rzeźb demonów w gminie Linia. Chryste, który wiesz, co kryje się w głębi ludzkich serc, zmiłuj się nad nami. Panie Jezu, który wciąż zabiegasz o nasze nawrócenie, zmiłuj się nad nami - modlą się podczas nowenny.

Zobacz wideo >>> Robert Biedroń o planach opodatkowania Kościoła:
Więcej o:
Komentarze (429)
Chrystus wygrywa z demonami na Kaszubach. Gmina głosuje ws. mitologicznych rzeźb
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 136 razy 124

  Może mnie ktoś uszczypnąć? Bo to chyba się nie dzieje na jawie. Poprzetrącało ich wszystkich???

 • kazek100

  Oceniono 115 razy 109

  Cóż, pamiętam, jak talibowie w Afganistanie niszczyli posągi innej wiary... trudno nie skojarzyć.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 96 razy 88

  To jakiś absurd. To są dzieła artystyczne, nawiązujące do pradawnej historii Kaszub. To jest atrakcja turystyczna, a nie symbole kultu.
  To tak jakby zadać usunięcia Światowida na Wolinie.
  Przegięcie.

 • tom_aszek

  Oceniono 72 razy 72

  Chyba opisani w artykule pobożni obywatele nie poprzestaną na drobnym sukcesie usunięcia jakichś tam "demonków" z małej miejscowości (bez urazy!) ? Gdańska Fontanna Neptuna - oto godne ich wyzwanie! Nie będzie goły facet z widłami zakłócał pobożnego krajobrazu!

 • krakman81

  Oceniono 55 razy 49

  Już ponad 1000 lat Kościół Katolicki, chcę wyplenić prawdziwą wiarę przodków naszych. Czy to bogi pogańskie, czy demony kaszubskie. Oj straszny będzie gniew Trygława, Swarożyca albo i Stolemów wspomnianych....

 • supertiumacz

  Oceniono 44 razy 42

  Słaba jest wiara zaściankowych dewotów, skoro przeszkadzają im legendy promujące region.

  Oni naprawdę sądzą, że są ludzie wierzący w te kaszubskie demony? I że w jakiś sposób to może im zaszkodzić? Te demony będą ich w nocy nachodzić czy co?
  Oni wszyscy są chyba zdrowo zaczadzeni.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 33 razy 31

  Usunięto mitologiczne rzeźby? Ale w imię czego? Innej mitologii. Tego narodu już nic nie uratuje. Zginie przez własną głupotę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX