Zakopane. Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie się nad końmi. Zwierzę ciągnęło wóz z pękniętym kopytem

Sąd Rejonowy w Zakopanem uznał dwóch furmanów, którzy w 2016 roku prowadzili przewóz osób wozami konnymi na trasie do Morskiego Oka, winnymi znęcania się nad końmi - informuje "Rzeczpospolita". W ramach kary maja oni zapłacić grzywny i nawiązki na rzecz Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.

Jak informuje "Rz", oskarżycielami w tej sprawie była Fundacja Viva! oraz Tatrzańskie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Według Katarzyny Topczewskiej, pełnomocnik Fundacji Viva!, "kara jest niewspółmierna do stwierdzonej przez sąd winy". Rozważają oni wniesienie apelacji.

Dwóch fiakrów skazanych za znęcanie się nad końmi

W sprawie skazanych zostało dwóch mężczyzn, którzy przewozili turystów wozami konnymi (fasiągami) do Morskiego Oka w Tatrach. Według wyroku sądu w 2016 r. furman Jan W. zmuszał konia do pracy pomimo pękniętego kopyta, które sprawiało mu ogromny ból. Po incydencie Tatrzański Park Narodowy zawiesił woźnicy licencję na wykonywanie transportu na okres pół roku.

Kolejny furman, Wojciech Ch., w 2016 r. zmuszał dwa konie do pracy ponad ich siły. W dzienniku pracy wpisywał fałszywe dane, by móc zmuszać jedną parę koni do wykonywania trasy do Morskiego Oka trzy razy dziennie, chociaż nawet jednokrotny przejazd może być dla zwierząt zbyt wyczerpujący. Furman łamał również inne przepisy związane z dbaniem o stan koni, aż jeden z nich upadł i nie był w stanie wstać. Tatrzański Park Narodowy chciał zawiesić licencję Wojciecha Ch., jednak zanim do tego doszło mężczyzna zrezygnował z dalszego wykonywania przewozów.

Tatrzańskie Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami apeluje od lat o zmianę regulaminu Tatrzańskiego Parku Narodowego, dotyczącego norm przejazdów. Dotychczasowy ma być oparty na błędnych wyliczeniach hipologa i prowadzi do przeciążania zwierząt.

Dalsze losy koni, które były wykorzystywane przez skazanych, nie są znane.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (117)
Zakopane. Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie się nad końmi. Zwierzę ciągnęło wóz z pękniętym kopytem
Zaloguj się
 • rattus-rattus

  Oceniono 42 razy 38

  Przede wszystkim należy zmienić zarząd Parku Narodowego na ludzi nie związanych z góralskimi klanami. Nowy zarząd powinie niezwłocznie zabronić używania zaprzęgów konnych i ogłosić otwarty przetarg na obsługę trasy przez pojazdy elektryczne. Tak jak w Slowińskim Parku Narodowym (dojazd do wydm), ale to jest cywilizowane Pomorze.

 • wikal

  Oceniono 27 razy 25

  Nie lubię podhalańskich górali. Są chciwi, pobożni na pokaz, gardzá turystami, z których żyją, a o zwierzętach lepiej nie wspominać. Ważne są tylko dudki, które zdzierają z przyjezdnych lepiej niż słynni z chciwości i skąpstwa Szkoci (może niesłusznie tak szkalowani).

 • antropoid

  Oceniono 28 razy 22

  Redakcjo, skoro tak ostatnio pilnujecie netykiety i za byle co wlepiacie bany nawet waszym sympatykom, to dlaczego naćpany nienawiścią hejter o nicku antyszechter-coś-tam do woli grasuje po forum i używając rynsztokowego słownictwa ubliża wam ile chce?

 • antropoid

  Oceniono 28 razy 22

  Co tam zwierzę i jego zdrowie - ważne, że DUTKI są, a przy władzy kościółek z pisem.

  A w niedzielę na mszę, udawać dobrych chrześcijan.

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 19

  Taki naród... Zwierzęciem pomiatają i zajeżdżą je za parę złotych - ale jakby tak zobaczyli kogoś, że pracuje w niedzielę, to by chyba zabili, chrześcijany "wyklęte".

 • erte2

  Oceniono 20 razy 16

  Goralenvolk to najbardziej zakapiorska i pazerna grupa tniczna w Polsce. Za parę dudków zatłukli by cepra na śmierć, a zwierzęta (konie, psy, owce) są przez nich traktowane gorzej niż przedmioty. I do tego ten fanatyzm religijny.
  Nic dziwnego że tak kaczyński ma największe poparcie.

 • robertjjurek

  Oceniono 17 razy 15

  Powiem tak. Goście wykonują swoją usługę.
  Gdy przeładują pijanymi ceprami, to stają się ch...ami.
  Gdy pijanemu ceprowi nie chce się iść to jest ch...em.
  Gumowozy z koniem powinny być zakazane, ale kto
  góralowi podskoczy ? - Zakopane żyje przednie z wyzysku !!!!!
  Bo guurol nawet z swej dupy zrobi skrzypce za garść dudków.

 • m.godwin

  Oceniono 17 razy 13

  Powinni jeszcze za karę zaprzężeni do wozu wciągnąć konie do Morskiego Oka i z powrotem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX