ukasz Szumowski o koronawirusie: maseczki nie pomagaj, a w 80 proc. to s agodne objawy

ukasz Szumowski skomentowa kolejne doniesienia na temat koronawirusa. Minister zdrowia ponformowa te, jakie procedury s stosowane wobec podrnych wracajcych do Polski z Azji lub Woch. Wedug ministra zdrowia niektre dziaania, jak noszenie maseczek, nie powstrzymaj przed zachorowaniem: "Maseczki nie pomagaj" - wyjani ukasz Szumowski.

>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki >>

Zobacz wideo

Łukasz Szumowski był gościem "Porannej rozmowy" w RMF FM. Minister zdrowia przyznał, że w tym roku był we Włoszech, jednak było to jeszcze przed pojawieniem się informacji o dużej liczbie zachorowań w tym kraju. - Ani się nie przebadałem, ani się nie zbadałem, nie poszedłem na kwarantannę - poszedłem do pracy i kontrolowałem swój stan. To był jeszcze czas, kiedy nie było tzw. czerwonej strefy we Włoszech - powiedział polityk.

Łukasz Szumowski wyjaśnia, że maseczki nie działają. A alkohol? "Koniaku szkoda na ręce"

Minister zdrowia wyjaśnił również, jak powinny zachować się osoby wracające z miejsc, gdzie ogniska epidemii koronawirusa są największe oraz na jakie objawy zwrócić uwagę. Przy okazji Łukasz Szumowski podkreślił, że stosowanie maseczek nie chroni przed zakażeniem:

Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Kiedyś w Chinach i całym świecie azjatyckim noszono je głównie z powodu smogu i pewnej kultury, która tam jest. WHO ich nie zaleca. Eksperci też nie zalecają.

Łukasz Szumowski podkreślił, że osoby, które niedawno wróciły z Włoch i źle się czują, powinny udać się prosto na oddział zakaźny szpitala. - Nie na SOR, nie do POZ, nie na izbę przyjęć. Do oddziału zakaźnego i powiedzieć: "Byłem we Włoszech kaszlę, mam temperaturę 38, przebadajcie mnie państwo". W większości przypadków oczywiście będzie to pewnie grypa czy paragrypa - ale chcemy, żeby taka osoba trafiała bezpośrednio na oddział zakaźny - wyjaśniał dalej minister zdrowia.

- 80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny lub bezobjawowy. Podobnie jak w grypie, choruj poważnie osoby starsze, chore, osoby, które mają inne choroby - onkologiczne, dializy, powyżej 80. roku życia - uspokajał dalej Łukasz Szumowski. Minister został też zapytany o to, czy alkohol pomaga zwalczać koronawirusa. - Oczywiście, że pomaga. Powinniśmy myć ręce środkami dezynfekującymi. Koniaku szkoda na ręce - powiedział polityk. - Proszę państwa, wódki nie spożywamy doustnie, tylko do rąk - podsumował rozmowę dziennikarz Robert Mazurek.

CZYTAJ TEŻ:

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem

Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?