Łukasz Szumowski o koronawirusie: maseczki nie pomagają, a w 80 proc. to są łagodne objawy

Łukasz Szumowski skomentował kolejne doniesienia na temat koronawirusa. Minister zdrowia ponformował też, jakie procedury są stosowane wobec podróżnych wracających do Polski z Azji lub Włoch. Według ministra zdrowia niektóre działania, jak noszenie maseczek, nie powstrzymają przed zachorowaniem: "Maseczki nie pomagają" - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki >>

Zobacz wideo

Łukasz Szumowski był gościem "Porannej rozmowy" w RMF FM. Minister zdrowia przyznał, że w tym roku był we Włoszech, jednak było to jeszcze przed pojawieniem się informacji o dużej liczbie zachorowań w tym kraju. - Ani się nie przebadałem, ani się nie zbadałem, nie poszedłem na kwarantannę - poszedłem do pracy i kontrolowałem swój stan. To był jeszcze czas, kiedy nie było tzw. czerwonej strefy we Włoszech - powiedział polityk.

Łukasz Szumowski wyjaśnia, że maseczki nie działają. A alkohol? "Koniaku szkoda na ręce"

Minister zdrowia wyjaśnił również, jak powinny zachować się osoby wracające z miejsc, gdzie ogniska epidemii koronawirusa są największe oraz na jakie objawy zwrócić uwagę. Przy okazji Łukasz Szumowski podkreślił, że stosowanie maseczek nie chroni przed zakażeniem:

Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Kiedyś w Chinach i całym świecie azjatyckim noszono je głównie z powodu smogu i pewnej kultury, która tam jest. WHO ich nie zaleca. Eksperci też nie zalecają.

Łukasz Szumowski podkreślił, że osoby, które niedawno wróciły z Włoch i źle się czują, powinny udać się prosto na oddział zakaźny szpitala. - Nie na SOR, nie do POZ, nie na izbę przyjęć. Do oddziału zakaźnego i powiedzieć: "Byłem we Włoszech kaszlę, mam temperaturę 38, przebadajcie mnie państwo". W większości przypadków oczywiście będzie to pewnie grypa czy paragrypa - ale chcemy, żeby taka osoba trafiała bezpośrednio na oddział zakaźny - wyjaśniał dalej minister zdrowia.

- 80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny lub bezobjawowy. Podobnie jak w grypie, chorują poważnie osoby starsze, chore, osoby, które mają inne choroby - onkologiczne, dializy, powyżej 80. roku życia - uspokajał dalej Łukasz Szumowski. Minister został też zapytany o to, czy alkohol pomaga zwalczać koronawirusa. - Oczywiście, że pomaga. Powinniśmy myć ręce środkami dezynfekującymi. Koniaku szkoda na ręce - powiedział polityk. - Proszę państwa, wódki nie spożywamy doustnie, tylko do rąk - podsumował rozmowę dziennikarz Robert Mazurek.

CZYTAJ TEŻ:

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem

Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?

Więcej o:
Komentarze (113)
Łukasz Szumowski o koronawirusie: maseczki nie pomagają, a w 80 proc. to są łagodne objawy
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 32 razy 28

  Ja wierzę, że nie pomagają. Kilku specjalistów o tym mówiło, w tym WHO. Pytanie do pana ministra: dlaczego teraz WHO jest dla was autorytetem, na który się powołujecie, ale w kwestii rozwoju płciowego dzieci i młodzieży WHO jest wg was dyletantem, który zjechaliście od góry do dołu? Jak to odbierać? Czy wybieracie sobie tylko to, co wam pasuje? Bo np. w tej chwili w Polsce brakuje maseczek, więc stanowisko WHO jest dla was wygodne. Mało to profesjonalne

 • jacek.placek.pl

  Oceniono 25 razy 21

  Wie, co mówi.
  Słuchajmy eksperta!

  "Minister zdrowia zawierzył polską służbę zdrowia Matce Boskiej":

  www. polsatnews. pl/wiadomosc/2018-05-29/minister-zdrowia-zawierzyl-polska-sluzbe-zdrowia-matce-boskiej/

  Z takim ministrem zdrowia to żadna choroba nam nie straszna.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 20 razy 18

  "Kiedyś w Chinach i całym świecie azjatyckim noszono je głównie z powodu smogu i pewnej kultury, która tam jest." ... noszono i noszą je osoby po zauważeniu u siebie infekcji, by nie rozsiewać wirusów drogą kropelkową ....w ramach kultury nie używają papieru toaletowego, by nie rozcierać odchodów na doopie ('podmywają się" - ablucja) ...takie panie zacofanie w tych "kulturach wschodu"

 • puuchatek

  Oceniono 26 razy 18

  Maseczki nie pomagają.

  Oczywiście - podobnie jak prezerwatywy nie pomagają na AIDS. Ale ZMNIEJSZAJĄ RYZYKO, panie ministrze, o czym Pan doskonale wie, co cholery.

  To żenujące, że w takiej sytuacji próbuje Pan po prostu przykryć nieudolność swojego rządu, którzy nawet nie pomyślał o tym, żeby zabezpieczyć odpowiednią ilość takich masek.

 • pan.szklanka

  Oceniono 19 razy 17

  Co to za argument, że "nie pomagają". Modlitwa też nie pomaga, a mimo to wydajemy na nią bez porównania więcej.

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 16 razy 14

  Drodzy antyszczepionkowcy, szanowny Liroy'u, posłowie pisu i solidarnej polski, pani Socha z przyległościami- teraz macie szanse udowodnić całemu światu, że macie rację. Razem z płaskoziemcami! Do boju!

 • hipo krater

  Oceniono 17 razy 13

  To dlaczego wojsko i inne służby wykupiły wszystkie maseczki? Jakoś nie wierzę pisowskim aparatczykom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX